Sťažujete sa na peniaze? Potom si určite nenechajte ujsť túto divadelnú inscenáciu!

Bratislavské Divadlo Aréna uviedlo v nedeľu 3. decembra premiéru inscenácie Bankári holandského dramatika George van Houtsa. Horko-vtipnú exkurziu do sveta peňazí preložil a zrežíroval Juraj Bielik, dramaturgom je Saša Sarvašová, scénu navrhol Pavol Andraško, kostýmy Slávka Semancová. V jednotlivých postavách sa predstavili Marek Majeský, Marián Labuda mladší, Ján Jackuliak, Gregor Hološka a Dávid Hartl.

Dôverujete bankám? Akú rolu hráme v medzinárodnej bankovej kríze? Myslíte si, že peniaze, ktoré si uložíte do banky, sú stále vaše? Vedeli ste, že každé narodené dieťa príde na svet s dlhom 7500 eur? Pätica hercov v kabaretnom kolotoči odhaľuje skrytý svet peňazí, účtov, úrokov, hypoték, ktoré ovplyvňujú náš život viac, ako si myslíme.

George van Houts vytvoril údernú, nekompromisnú, horko-vtipnú a hlavne vysokoaktuálnu hru, ktorá je zároveň stand-up komédiou. Diváci sa ocitajú na horskej dráhe informácií, skečov a monológov o svete peňazí a jeho riadenia.

Pätica mužov bombarduje divákov obrovským množstvom faktov o bankovom sektore a našom bankovom systéme. Neustále sa sťažujeme na peniaze, ale možno to súvisí s tým, že sme absolútni finanční ignoranti. A možno práve to tento svet využíva.

Insenácia láme v Holandsku rekordy

Jej turné bolo po celej krajine beznádejne vypredané. Po skončení hosťovaní sa inscenácia presunula do najväčšieho amsterdamského divadla Royal Theatre Carré, kde sa jej ako prvej pôvodnej hre v divadelnej histórii tejto krajiny darilo vypredávať 2000-miestnu sálu celých päť týždňov. Podľa odporučenia dramaturgie divadla je hra vhodná pre divákov starších ako 18 rokov.

„Na hru sme natrafili trocha náhodne, v momente, keď som si ja, režisér Bielik a pán Kukura prečítali, tak sme jednoznačne usúdili, že ju treba v Aréne urobiť a urobiť ju hneď. Pôvodný zámer, inscenovať iný text, ktorý sme s režisérom mali, sme zmenili zo dňa na deň, aby sme nadviazali na dramaturgický plán prinášať aktuálne témy.

Myslíme si, že téma nielen bankovníctva, ale aj financií, akým spôsobom fungujeme, ako to ovplyvňuje náš život, bude rezonujúca aj pre nášho diváka,“ uviedla pre TASR po generálke Sarvašová.

Podľa jej slov si prizvali v študijnom období inscenácie aj odborníka na finančné otázky a v tomto štýle aj koncipovali bulletin k inscenácii, ktorý by mal slúžiť trocha aj ako návod a malý terminologický slovníček k tejto téme.

Môže vás zaujímať

FOTO: Prvé darčeky pod stromček? Boris Farkaš vyrazil do obchodov