Jednou vetou

Tichá noc oslavuje dvesto rokov! Aký je význam a pôvod vianočných kolied

Tichá noc a koledy oslavujú okrúhle výročia

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

„Tichá noc, svätá noc.“ Máločo je tak bytostne späté s Vianocami ako moment, keď na konci polnočnej omše zhasnú všetky svetlá a v prítmí sviec zaznie uprostred múrov kostola krásna pieseň Franza Xavera Grubera a Josepha Mohra. „Všetko spí, všetko sní.“

Poďte na výlet na rozprávkové vianočné trhy k našim susedom

Písal sa rok 1818. V Oberdorfe pri Salzburgu, v kostole svätého Mikuláša prvýkrát zazneli tóny piesne s názvom Tichá noc. Jej text napísal kňaz Joseph Mohr (ešte v roku 1816) a hudbu doplnil organista Franz Xaver Gruber.

Najstaršie Slovenské vianočné tradície: Overte si, ktoré z nich poznáte!

24. decembra 2018 uplynie presne dvesto rokov, odkedy táto legendárna koleda po prvýkrát skrášlila Vianoce.

Kalendáre, vence a štyri nedele. Poznáte význam známych adventných tradícií?

Pôvodne nemecký text piesne s názvom Stille Nacht je dnes preložený do minimálne 140 svetových jazykov. V roku 2011 bola Tichá noc organizáciou UNESCO uznaná ako nehmotné kultúrne dedičstvo našich západných susedov.

FOTO: Na vianočné trhy si vybehli aj známe tváre. Takto si vychutnali dobroty a náladu!

Zbor anjelských hlasov. Foto: Pixabay.com

Krimi príbehy, z ktorých doslova mrazí. Veď sú zo severu

Koleda? Čo je to koleda?

Pred príchodom kresťanstva boli koledy piesňami chvály a radosti, ktorými si bežní ľudia pripomínali význam jednotlivých ročných období. V súčasnosti koledy spievame takmer výhradne iba v zime.

Už od začiatku letopočtu existovali snahy nahradiť pohanské piesne oslavujúce zimný slnovrat kresťanskejšími popevkami. Priekopníkom sa stal nik iný ako svätý František z Assisi.

Ešte neviete, čo budete čítať cez Vianoce? Tieto tipy vám sviatky určite spríjemnia

Zakladateľ františkánskeho rádu totižto začal tradíciu živých betlehemov. Herci, ktorí stvárňovali jednotlivé postavy prítomné pri narodení Ježiša, spievali chválospevy, v ktorých prerozprávali biblické udalosti.

Betlehem. Foto: Pixabay.com

Podstatné bolo, aby nové vianočné piesne neboli v cirkevnej latinčine, ale v jazykoch, ktorým rozumeli bežní ľudia. Práve vďaka tomu sa mohli uchytiť a prežiť do dnešných čias.

Najstaršie koledy

Tichá noc spred dvesto rokov teda ani zďaleka nie je najstaršou známou koledou. Prvé chválospevy, ktoré mali skrášliť Vianoce a priblížiť kresťanom udalosti Ježišovho narodenia poznáme už zo štvrtého storočia. Ich autorom bol spisovateľ a biskup svätý Hilarius z Poitiers.

Pápež odsúdil útoky pri vianočných trhoch v Štrasburgu a v brazílskej katedrále

V dvanástom storočí, pravdepodobne kdesi na území dnešného Francúzska vznikla pieseň „Priateľské zvery“, ktorá sa v rôznych prekladoch spieva dodnes. Pojednáva o somárovi, krave, ovci, ťave a holubici, ktorí mali byť v maštaľke, kde sa narodil Ježiš.

Ruská ikona. Foto: Pixabay.com

Zo štrnásteho storočia zasa pochádza latinská pieseň „Resonet in laudibus“, v preklade „Nech hlas chvály znie“, ale aj latinsko-nemecká pieseň „In dulci jublio“, teda „V sladkej radosti“.

Za úplne najstaršiu vianočnú pieseň, ktorá predbehla aj stredoveké koledy, možno považovať „Anjelsky hymnus“. Už v roku 129 nášho letopočtu vtedajší rímsky biskup a pápež Telesfor označil tento hymnus za pieseň, ktorý treba „spievať v noc narodenia nášho Pána a Spasiteľa“.

December v kinách: 8 filmov, ktoré si nemôžete nechať ujsť!

Ktorú si zaspievate tent rok? Foto: Pixabay.com

Vianoce sú pre rodinné rozpočty najnáročnejším obdobím roka

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte