Jednou vetou

Hroby, ktoré lákajú návštevníkov po celý rok! Tu odpočívajú známe tváre

Miesta posledného odpočinku viacerých slávnych osobností sú známymi turistickými atrakciami.

autorská koláž hlavne.sk, Elvis Presley Enterprises, TASR, archív, Pinterest

Herci, politici, športovci - mnohé osobnosti sa svojimi životmi zapíšu do pamäte celých generácií, ktoré po nich nasledujú. Ich hroby sa stanú doslova pútnickými miestami, kam ľudia z celého sveta kráčajú, aby sa priblížili svojim hrdinom. Napovieme vám, kde nájdete hroby niektorých známych osobností.

Matka Tereza: Stelesnenie milosrdenstva, alebo pokrytec?

Miesta posledného odpočinku viacerých slávnych osobností sú známymi turistickými atrakciami. Nehovoríme len o vojvodcoch a revolucionároch, ktorí vítajú návštevníkov v honosných mauzóleách. Môže ísť o hercov, spevákov, politikov, ale aj úplne obyčajných ľudia, ktorí v kritických chvíľach prejavili nezabudnuteľné hrdinstvo.

Freud otvoril dvere do podvedomia, pomáhali mu v tom aj drogy

Ak ste boli vo Vatikáne, možno ste v Bazilke sv. Petra navštívili hroby uznávaných pápežov, akými boli Ján Pavol II., či Ján XXIII. Dnešná doba však praje skôr sekulárnym vzorom. Spomeňme si, ako emotívne sa český národ lúčil s milovaným Karlom Gottom. Tu je niekoľko tipov na hroby, ktoré môžete navštíviť tento rok – či už v rámci sviatočnej spomienky na zosnulých, alebo len tak, z úcty.

Miloš Zeman oslavuje! Prečítajte si výber jeho najvtipnejších výrokov

Tak napríklad – herec, ktorý rozosmieval celé generácie a dodnes svojimi grimasami privádza väčšinu z nás do popuku – Louis de Funès (+1983). Jeho hrob nájdete na cintoríne s názvom Cimetière de Le Cellier v malom francúzskom mestečku Le Cellier s necelými 4 tisícmi obyvateľov.

Známa scéna z filmu Žandár sa žení.

Ďalšia doslova legendárna ikona filmu, ktorá sa stala symbolom jednej éry – nezabudnuteľná Marilyn Monroe (+1962), ktorá predčasne opustila tento svet vo veku 36 rokov, odpočíva v rodnom Los Angeles. Jej hrob nájdete vo Westwood Memorial Park, Los Angeles v štáte Kalifornia.

Október so Cinema City! 8 filmov, ktoré stoja za to

Fanúšikovia hudby isto ocenia krátku meditáciu pri hrobe speváka a textára Jima Morrisona (+1971). Člen klubu 27 našiel má svoj pomník relatívne neďaleko, v najnavštevovanejšej metropole pevninskej Európy – Paríži. Nájdete ho na Cimetière du Père Lachaise.

Elvis Presley. | foto: TASR/AP

Ak sa bavíme o legendárnych spevákoch, nesmieme zabudnúť na samotného kráľa rokenrolu – Elvisa Presleyho (+1977). Návšteva jeho hrobu je súčasťou prehliadky Elvisovho vidieckeho sídla Graceland v Memphise, štát Tennessee.

Výročia konfliktov, ktoré zmenili ľudstvo. Kde môže vypuknúť tretia svetová vojna?

Spomedzi osobností, ktoré sú bližšie nášmu slovenskému srdcu, možno spomenúť prvého prezidenta Slovenskej republiky – Michala Kováča (+2016). Jeho hrob nájdete na Ondrejskom cintoríne v Bratislave. Toto miesto posledného odpočinku zdieľa aj s ďalšími osobnosťami, napríklad Júliusom Satinským, či Vavrom Šrobárom. Umelkyňa Vilma Jamnická (+2008) má zasa pomník v Slávičom údolí.

Deň, keď Pompeje ľahli popolom. Vykopávky odkryli ich tajomstvá

Michal Kováč (vľavo) a Vladimír Mečiar (vpravo). | foto: TASR

Nezabudnuteľný herec František Filipovský (+1993), odvážny študent a bojovník proti totalite Jan Palach (+1969), ale aj bývalý komunistický ČSSR Klement Gottwald (+1953), či Jan Werich (+1980) majú svoje hroby na najväčšom cintoríne v Prahe, Olšanských hřbitovech.

Drogy, mier a muzika. Pred 50 rokmi sa mládež zišla na Woodstocku

Tak či onak, pravdepodobne najslávnejší hrob osobnosti československého významu patrí Milanovi Rastislavovi Štefánikovi (+1918). Nájdete ho na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Len pre zaujímavosť, Štefánikov kolega, prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk (+1937) je pochovaný na Cintoríne v Lánoch, pri Lánskom zámku, sídle českých prezidentov.

Najznámejšia väznica sveta oslavuje jubileum. Sedel v nej aj Al Capone

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

 

Môže vás zaujímať

Cmoríkova skladba bude motivovať paralympionikov SR v Tokiu