Tip na jarný výlet: Pre fanúšikov pohybu a pobytu na čerstvom vzduchu

Náš jarný seriál ponúka zopár tipov do prírody aj do mesta

autorská koláž hlavne.sk, tradeidee.nl

Prinášame ďalšie jarné inšpirácie. Práve toto obdobie je ideálnym obdobím na pobyt na čerstvom vzduchu. Je pekne, nie je veľmi teplo a po zime sa zíde aj nejaký ten pohyb. Čo tak vydať sa na nejakú túru, výlet na bicykli alebo si trúfate na bežecký maratón? Čítajte nižšie viac:

MOTO: Famózne SUV od Citroënu. Testovali sme C5 Aircross (FOTO A VIDEO)

Ako ideálne stráviť jar? No predsa vonku! Na čerstvom vzduchu sa nám lepšie uvažuje, zlepšuje sa nám nálada a uzdravujú choroby. A o východách pohybu na čerstvom vzduchu by sme mohli len básniť. Ak zrovna netrpíte závažnou jarnou alergiou, mali by ste stráviť príjemné jarné dni určite vonku. A čo robiť? Ak máte v okolí hory, vydajte sa na túru. Ak si chcete po zime trochu zacvičiť, skúste nejaký bežecký maratón alebo konečne vytiahnete von svoj zaprášený bicykel.

Tip na jarný výlet: Pre milovníkov, kávy, kvalitného alkoholu či dobrého jedla

Prehľad jarných maratónov na Slovensku

Otvorenie bežeckej sezóny sa uskutoční 31. marca v Bratislave na Železničnej studničke. Tu si môže prísť otestovať každý svoju bežeckú kondíciu. Prítomní budú aj tréneri, ktorí vám poradia najvhodnejší tréning. Bonusom bude aj ponúkaný taping na mieste úplne zdarma od fyzioterapeutov. Jedno euro zo sumy štartovného pôjde pre deti s autizmom. Bratislava bude okrem toho 5. – 7. apríla hostiť napr. aj ČSOB Bratislava Marathon.

Štvrtého apríl sa na východe Slovenska uskutoční maratón Prešov Night Run. Ako už vyplýva z názvu, behať sa bude večer. Športovú aktivitu bude dopĺňať tanečná hudba slovenských producentov a špeciálne svetelné efekty. Tento maratón odštartuje prešovskú bežeckú sezónu.

Aj únava sa môže stať chorobou. Pozor na varovné príznaky!

Trúfate si na beh aj v takýchto podmienkach? | foto: Pixabay.com

 

Juhozápadná časť Slovenska odštartuje 13. apríla Beh GalantouMedzinárodný pouličný beh v neďalekom Komárne sa uskutoční zase 22. apríla. Ani mesto Trnava nezabudlo na priaznivcov behu. PSA City Run sa bude konať 28. apríla. Bude sa behať priamo v meste a v rôznych vekových kategóriách. Nebudú chýbať ani trate pre najmenších.

Chcete začať cvičiť a vyhnúť sa jojo efektu? S týmito radami to pôjde ľahšie!

Trenčiansky polmaratón Night Run Trenčín otvorí svoje brány bežcom 22. mája. Cieľom behu bude Trenčiansky hrad a začne sa o deviatej večer.  Na Stefanik Trail Bradlo si budete musieť počkať až do 7. júna, ale registrovať sa nezabudnite už  v apríli. A prečo tento maratón nesie názov podľa známej osobnosti našich dejín? Pretože bežať sa bude práve k soche M. R. Štefánika.

Výlet na bicykli

Ak svoje nohy radšej využívate pri šlapaní na bicykel, inšpirujte sa ďalšími tipmi. Cyklistiku na strednom Slovensku nemôžete absolvovať bez výletu na hornú Nitru. Okolie Bojníc a Prievidze je ideálnym miesto na spoznávanie okolia zo sedadla svojho bicykla. Ujsť si v tejto oblasti nenechajte okolie pohoria Ždiar, Veľkej Lehôtky či Štútovské sedlo.

MOTO: Ako predísť havárii auta s cyklistom? Táto automobilka má nápad!

Na severe Slovenska sa vydajte na Gader. Gaderská dolina sa nachádza v strede turčianskej Veľkej Fatry. Je to nenáročná oblasť, vydať sa sem môžete aj s deťmi. Aj ďalšie miesta v okolí Veľkej Fatry ponúkajú viacero krásnych miest s až alpským charakterom. V tejto oblasti netreba vynechať napr. ani Španiu Dolinu neďaleko Banskej Bystrice či Donovaly, ktoré sú rovnako krásne cez jar ako v zime. A zabúdať by ste rozhodne nemali ani na Sitno.

Zo sedadla bicykla sa vydajte za krásami Slovenska. | foto: TASR

 

Ak ste z východu Slovenska a nechce sa vám ísť ďalej, vydaajte sa napr. na Nižnú Myšľu až do Slanca. Ďalšími zaujímavými lokáciami v okolí sú aj jazero Izra. Nezabúdajte na malebnú vinohradnícku oblasť Tokaj. Vínko si však na tomto výlete radšej odpustite. Z Tokaja si nenechajte ujsť najnižšie položené miesto Slovenska  Klin nad Bodrogom. A čo by bol výlet po východe bez návštevy Zemplínskej Šíravy?

Behanie, plávanie, bicyklovanie: Podľa čoho si vybrať spôsob cvičenia

Hlavné mesto sa napriek svojej geografickej polohe tiež nemá za čo hanbiť. V okolí Bratislavy je niekoľko výborných tratí pre cyklistov. Jednou z najobľúbenejších lokácí je okolie Čuňovskej priehrady. Na horskom bicykli sa vydajte na trasy v Malých Karpatoch. V tejto oblasti je čoraz obľúbenejšia Vínna cesta. Okolie Bratislavy je ideálne aj na korčuľovanie.

Po vlastných nohách

Ste fanúšikov chôdze alebo si pomáhate pri tejto aktivite napr. palicami? Tak sa vydajte po vlastných po týchto miestach a nebude vám ľúto, že nemáte so sebou bicykel alebo kondičku na beh. Slovensko je ideálne na turistike, nie je miesto, kde by sa nenašla oblasť, ktorú sa oplatí navštíviť. Napr. Tatry, Vysoké aj Nízke, ponúkajú nespočetme množstvo týchto lokácií.

Stánky s pouličným jedlom sú veľkým lákadlom už aj v našich mestách

Cez jar určite vyrazte na vrch Satan, ktorý sa nachádza vo Vysokých Tatrách. Ďalšími obľúbenými miestami na jarnú turistiku sú aj oblasti TANAPu. Na jeho území sa nachádza približne 600 km značkovaných chodníkov. Pozor však na to, že až do 15. júna je 230 km z týchto chodníkov uravretých. Pre turistov Nízkych Tatier je príťažlivý úsek hrebeňovky od Chopka k Čertovici.

Slovensko má množstvo krásnych miest na turistiku. | foto: Pixabay.com

Tip na jarný výlet: Výstavy kvetov v európskych mestách

Na západe nájdete tiež množstvo zaujímavých miest na prechádzky. Bradlo sme spomínali už pri bežeckých maratónoch, aj na túru sa tu dá vyraziť. Štefánikova magistrála je turistická magistrála na Slovensku, spájajúca Bradlo s Devínom. Ak sa nebojíte navštíviť Tríbeč, aj sem sa oplatí zájsť (na vlastné riziko). Malé Karpaty ponúkajú Malý Javorník, na vrchole ktorého nájdete pracovisko družicovej a radarovej meteorológie. Ďalšou zaujímavou lokáciou v tejto oblasti je aj Sološnica.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na facebooku, alebo nám dajte like. Nájdete nás TU. Ďakujeme ?

Môže vás zaujímať

Drotárstvo zapísali do svetového zoznamu UNESCO