Toto je dôvod, prečo hneď sekneme s novoročnými predsavzatiami

Tri jednoduché pravidlá, vďaka ktorým dodržíte svoje novoročné predsavzatie!

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

„Nový rok, nový ja!“ Tiež ste túto okrídlenú vetu vyslovili presne na začiatku roka? A tiež sa čudujete, prečo by ste sa už po pár dňoch na všetky predsavzatia najradšej vykašlali? Nuž, ľudia sa jednoducho nezaprú! Pre toto nám predsavzatia nejdú.

Šťastný nový rok 7528! Vlastne 1441. Teda 2019. Nuž, ako kde!

Desať percent. Toľko predsavzatí nám reálne vydrží. Zvyšných 90% skôr či neskôr zahodíme do koša a zabudneme na ne. Schudnem, začnem behať, prestanem jesť sladké, vymažem si sociálne siete – je v podstate jedno, akým smerom sa ste rozhodli v roku 2019 uberať. S najvyššou pravdepodobnosťou svoje predsavzatie nedodržíte.

Najčastejším predsavzatím Slovákov do roku 2019 je schudnúť

V čom je problém? Skutočné predsavzatie, také, ktoré prinesie hmatateľnú zmenu do nášho života, musí spĺňať isté pravidlá. Dá sa povedať, že sa musí riadiť vedeckými faktami. Na to väčšina z nás pri vymýšľaní bežných predsavzatí jednoducho nemyslí.

Pozor, aby sa z predsavzatí nestali len sny! Poznáme najčastejšie túžby

„Schudnem!“ Foto: Pixabay.com

Január v kinách: 8 filmov, ktoré si nenechajte ujsť začiatkom roka

Ako na ne?

Dajme si poradiť od vedcov, ktorí otázku predsavzatí reálne skúmali. Tvrdia, že dobré predsavzatie je vlastne zvyk. Zaužívaná činnosť, ktorú robíme bez toho, aby sme sa nad ňou vôbec zamýšľali. Podobných zvykov máme desiatky. Od umývania zubov, cez viazanie šnúrok na topánkach, až po obskúrnejšie záležitosti, ktoré bývajú individuálne.

Aj politici sú len ľudia. Aké majú plány a čo nezvládli?

Vytvoriť si zvyk nie je vôbec ťažké! Uvedomte si, koľko ich máte už teraz . Jasné, chce to drinu. Avšak okrem toho v postate stačí dodržiavať tieto tri základné pravidlá:

1. Dávajte si malé ciele. Každé predsavzatie rozložte na čo najjednoduchšie činnosti. Namiesto „budem viacej cvičiť“ si radšej povedzte: „Ráno budem chodiť po schodoch namiesto toho, aby som si zavolal výťah.“

Schody. Eskalátor. Schody. Eskalátor. Ach… schody. Foto: Pixabay.com

Poznáte najdôležitejšie výročia a očakávané udalosti roka 2019? Tu sú!

2. Spojte svoje predsavzatie s už zaužívaným zvykom. Ak sa chcete začať stravovať zdravšie, stačí, keď pri návšteve reštaurácie začnete s objednávaním menej kaloricky náročných jedál. V prípade, že si varíte sami, postupne nahrádzajte jednotlivé suroviny zdravšími alternatívami.

MOTO: Vyskúšali sme nový najmenší Citroën. Neuveriteľne prekvapil!

3. Prvý týždeň je kľúčový. Píšte si pripomienky, aby ste na nové predsavzatie nezabudli, dávajte si ciele, ktoré sú jednoduché a splniteľné. Keď prekonáte počiatočný odpor, nový zvyk sa uchytí a prestanete ho vnímať ako „čosi navyše“.

Ak zlyháte, nečakajte!

Chápeme, že magické dátumy majú svoje čaro, ale netreba ich preceňovať. Ak sa vám nepodarilo dodržať predsavzatie v januári, neznamená to, že vo februári sa už ani nemusíte snažiť a treba čakať do roku 2020.

Pri novoročných predsavzatiach si treba dávať reálne ciele, aj v oblasti vlastného hospodárenia

Nový rok, nový ja! Foto: Pixabay.com

Kňažko a Budaj bez vyznamenia od Kisku. Pre toto ich nedostali!

Prekonávať sa je ľudské. Skúste sa riadiť radami odborníkov a je isté, že si nový zvyk udržíte. Veľa šťastia!

Pridajte sa k nám na facebooku – NÁJDETE NÁS TU

Môže vás zaujímať

Drotárstvo zapísali do svetového zoznamu UNESCO