Jednou vetou

Toto Slováci najčastejšie „gúglili na svojich internetoch“

Ilustračné foto

autorská koláž hlavne.sk, Foto: Pixabay

Popri recepte na droždie a veľkonočné dobroty rebríčkom dominovali aj heslá súvisiace s tvárovou ochranou dýchacích ciest a obmedzením pohybu cez sviatky.

Spoločnosť Google zmapovala, čo Slováci tento rok pred Veľkou nocou najčastejšie vyhľadávali v ich prehliadačoch. Podľa Googlu nastali oproti minulým rokom isté posuny. Ešte koncom marca vládla vyhľadávaniu tvárová ochrana dýchacích ciest a v rámci tém súvisiacich s Veľkou nocou bol veľký záujem o heslá „Veľká noc v rúšku“ či „veľkonočné ozdoby – urob si sám“. Do rebríčka sa zaradili aj výrazy ako „Kvetná“ a „Veľkonočná nedeľa“.

O týždeň neskôr, keď vláda avizovala, že počas sviatkov, počnúc stredajšou polnocou, obmedzí na Slovensku pohyb, sa populárnymi stali aj výrazy „obmedzenie pohybu Veľká noc“, „zákaz vychádzania“, „vyhlásenie vlády“ či „opatrenia od 6.4.2020“.

„Gúglili“ sme recepty na sviatky

Z receptov vzrástol koncom marca záujem najmä o tie s medvedím cesnakom a obľube sa tešil aj zákusok Opitý Izidor. Do prvej päťky vo vyhľadávaní sa dostali tiež heslá „kulajda polievka“, „droždie“ a „špargľa“. V apríli sa na prvých miestach vo vyhľadávaní objavili heslá „veľkonočná paska“, „vanilkové rožky“ či „syrová roláda“. Prvú päťku uzavreli recepty na veľkonočného barančeka či veľkonočný koláč.

Najprv internet, potom do kuchyne

Slováci sa, a to i napriek nedostatku droždia, v posledných týždňoch nevzdali ani tradičných jedál a potravín. Medzi najvyhľadávanejšie postupy, ako čo doma upiecť, sa už koncom marca zaradili tie na chlieb, pizzu, rožky, žemle a knedľu. V prvý aprílový týždeň k nim pribudli aj recepty na posúchy a langoše.

Domáce pečenie boduje

Google v poslednom čase zaznamenal vo vyhľadávaní i rastúci záujem o samotné droždie a recepty naň. V rebríčkoch súvisiacich s droždím a kváskom bodovali v posledný marcový týždeň výrazy ako „kvások z piva“, „kvásková mapa“, „ako nahradiť droždie“, „kváskovanie recepty“ či „domáci chlieb recept“. Prvý aprílový týždeň na popularite nabrali heslá „múky na kváskovanie“, „vianočka z kvásku“, „domáce kvasnice“, „kvások z polohrubej múky“ a „droždie z piva“.

VIDEO: ŠOKUJÚCE! Pandy zhodili pre koronavírus zábrany

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte