Jednou vetou

Trápia vás štípance od komárov? Skúste tieto domáce recepty

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Leto so sebou prináša okrem tepla, slnka a oddychu aj zopár negatív. Jedným z nich je určite otravný hmyz, predovšetkým komáre. Ponúkame vám zopár tipov, ako s pomocou úplne jednoduchých domácich receptov ošetriť nepríjemné štípance.

Možno poznáte ten pocit beznádeje, keď si večer pred spaním chcete vyvetrať, ale spolu s chladným vzduchom pozvete do spálne aj komára.

Chytiť ho, najmä ak nemáte po ruke žiadne účinné chemické prostriedky, je takmer nemožné. Okrem toho, že vás bude celú noc otravovať, vám na pamiatku zanechá aj niekoľko svrbiacich štípancov. Čo s nimi?

Takto nás začalo vyzliekať leto 2018

Pomôže aj kocka ľadu

Krátkodobo vás od nepríjemného svrbenia môže oslobodiť aj obyčajná kocka ľadu, či vrecko s mrazenou zeleninou.

Určite však nezabúdajte, že medzi kožu a ľad treba dať napríklad suchý uterák, lebo priamy kontakt s tak chladným predmetom vie už po pár minútach spôsobiť omrzliny.

Aj takto môže vyzerať vaša pokožka po strete s komárom, foto: pixabay.com | foto: Pixabay.com

Čo dom dá

Zmierniť nepríjemné pocity zo štípancov dokážu aj celkom obyčajné potraviny. Minimálne zopár z nich nájde doma snáď každý.

Za pozornosť stojí ovos a ovsené vločky. Stačí zarobiť jednoduchú pastu z vločiek a vody a na desať minút ňou pokryť poštípané miesto na tele. Keď pastu zmyjete, podráždenie by malo byť miernejšie.

Kúpanie s deťmi – jazero alebo bazén?

Trochu iný kúpeľ

V komplikovanejších prípadoch, najmä ak máte štípancov hneď niekoľko, môžete vyskúšať aj ovsený kúpeľ. Do teplej vody pred kúpaním pridajte za pohár ovsených vločiek a na približne dvadsať minút do vane ponorte postihnuté časti tela.

Zdravé chuťovky

Okrem ovsených vločiek existuje mnoho ďalších nenápadných pomocníkov proti štípancom od komárov. Stačí spomenúť med, ktorý má silné protizápalové a antibakteriálne vlastnosti.

Cesnak i cibuľa môžu v prípade potreby pomôcť svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami, foto: pixabay.com | foto: Pixabay.com

Avšak nezabúdajte ani na cibuľu a cesnak, lebo rovnako obsahujú veľké množstvo prírodných protizápalových látok a po potretí postihnutých miest zmiernia podráždenie a zabránia vzniku infekcie.

V prípade cesnaku môžeme odporučiť aj trochu iný postup. Nakrájajte ho a nechajte chvíľu odstáť pri izbovej teplote v kokosom oleji. Olej vytiahne z cesnaku všetky potrebné účinné látky a môžete ním štípance natierať aj viackrát za deň, vždy, keď vás začnú trápiť.

Okrem komárov vás môžu na prechádzke lesom prepadnúť aj kliešte

Rastliny nie sú len na okrasu

Na záver nemožno nespomenúť liečivé bylinky, ktorých pomoc pri rôznych zdravotných ťažkostiach využívali naši predkovia od nepamäti.

Dužina z aloe vera má veľké množstvo využití, foto: pixabay.com | foto: Pixabay.com

Konkrétne podráždenie pri štípancoch zmierni nielen kamilkový čaj, ale napríklad aj čaj z bazalky alebo tymiánu. Osvedčila sa aj dužina z aloe vera.

Leto sa začína! V Bratislave otvoria ďalšie kúpaliská

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte