Jednou vetou

Trnavské Divadlo J. Palárika uviedlo v slovenskej premiére Tolstého Vládu tmy

Hra odhaľuje najtemnejšie úskalia ľudskej duše a zároveň je hlbokou analýzou rozkladu tradičných poriadkov v dedinskom kolektíve, no i v súčasnom svete

foto: Facebook

Hru velikána ruskej literatúry Leva Nikolajeviča Tolstého Vláda tmy uviedlo uplynulý víkend, v sobotu v slovenskej premiére Divadlo Jána Palárika (DJP) v Trnave. Je inšpirovaná skutočnou udalosťou z roku 1880 a ešte pred jej prvým uvedením bola v Rusku zakázaná. Svetová premiéra sa uskutočnila v Paríži a zožala veľký úspech.

V Trnave sa jej režijne ujal mladý režisér Matúš Bachynec (má za sebou inscenácie v SND – Natálka a Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu), v DJP v uplynulej sezóne režíroval Ťapákovov, ktorí sa tešia vysokej návštevnosti.

Do hlavných úloh Vlády tmy obsadil Martina Kochana (Nikita, paholok), Silviu Holečkovú (Anastasija, jeho žena), hosťujúcu Tajnu Peršić (Matriona), ďalej účinkujú Tomáš Vravník, Michal Jánoš, Miroslav Beňuš, Ingrida Baginová a.h., Nina Kočanová, Mária Jedľovská, Tomáš Mosný, Martin Križan, Marta Hulmanová a Nikolett Dékány a.h.

Dej Vlády tmy sa odohráva na zaostalej dedine, kde sú ľudia ovládaní elementárnym pudom prežiť

Dravá túžba po majetku, intrigy a neudržateľná vášeň vyústia do zločinu. Hra odhaľuje najtemnejšie úskalia ľudskej duše a zároveň je hlbokou analýzou rozkladu tradičných poriadkov v dedinskom kolektíve, no i v súčasnom svete. Námetom hry bol reálny súdny proces, ktorý sa odohral v Tule, neďaleko Tolstého bydliska.

Roľník Jefrem Koloskov bol odsúdený za vraždu dieťaťa, ktoré splodil so svojou nevlastnou dcérou. K činu sa priznal na dcérinej svadbe, na základe čoho ho vzápätí zatkli.

Bachynec spolupracoval so svojím osvedčeným inscenačným tímom – dramaturgičkou Luciou Mihálovou a scénografom Jánom Husárom. Okrem toho si prizval na spoluprácu srbskú kostýmovú výtvarníčku Mariju Havran, autora scénickej hudby Róberta Mankoveckého a choreografa Juraja Letenaya, ktorý je v súčasnosti dekanom Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

Divadelníci upozorňujú, že v predstavení sa fajčí a používa kadidlo a že inscenácia nie je vhodná pre divákov mladších ako 15 rokov.

Po premiére je Vláda tmy zaradená najbližšie na program v sobotu 3. marca | zdroj: Facebook

Môže vás zaujímať

FOTO: To je ale premena! Bývalá televízna hviezda zmenená na nepoznanie