Jednou vetou

Udalosti augusta 1968 aj novembra 1989 sa majú stále pripomínať tvrdí Rottrová

Koncert Tribute to Freedom – Pocta slobode bol v piatok večer (18.8.) na starobylom bratislavskom hrade Devín poctou 73. výročiu Slovenského národného povstania, 49. výročiu okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy a 28. výročiu pádu Železnej opony.

Na koncerte vystúpila trojica významných umelcov československej a slovenskej kultúrnej scény, speváci Marie Rottrová, Václav Neckář a skupina Fragile.

„Bola to pre mňa pocta, na Devíne som bola prvýkrát a až tu som sa dozvedela, aký je to koncert. Potešilo ma to, pretože tieto veci sa majú pripomínať, hlavne mladým ľuďom, ktorí to nezažili. Prišlo veľmi veľa divákov, je to fajn, prišli, aby si udalosti augusta a novembra pripomenuli,“ povedala Marie Rottrová.

„Ja som v Ostrave za predchádzajúcej éry mala celkom voľnú ruku, nahrávali sme pesničky, ktoré sme chceli. Vrátili mi jeden jediný text Jiřiny Fikejzovej, museli sme zmeniť jedno slovo, úplná blbosť. Zrejme som spievala bezchybný repertoár, pritom som však spievala veľa amerických pesničiek“  dodala.

„Mám výborný pocit z tohto koncertu, som veľmi rád, že prišlo toľko ľudí a spievalo si s nami naše pesničky. Doba po Nežnej revolúcii priniesla aj to, že môžeme spievať a hrať to, čo chceme, to je veľmi dobré. Aj počasie bolo fajn, my máme dohodu so svätým Petrom, že keď koncertujeme vonku, tak neprší. Aj dnes to vyšlo,“ uviedol pre TASR Václav Neckář.

Každá generácia vníma tieto udalosti inak

Už 45 rokov sprevádza tohto dodnes populárneho speváka skupina Bacily, ktorej vedúcim je mladší brat Jan Neckář. „Bacily sme založili 4. augusta 1971, v ten deň sa narodila aj moja najstaršia dcéra. Je to už veľa rokov, robíme, čo môžeme,“ povedal pre TASR a doplnil:

„S mojou manželkou, vtedy študentkou Karlovej univerzity, sme boli v novembrových dňoch 1989 spolu na Národnej triede, kde nás rozháňali. Ďalšie dni sme dali našu aparatúru a mikrofóny Alexandrovi Dubčekovi, Václavovi Havlovi a Marte Kubišovej, aby si po 20 rokoch zaspievala Modlitbu pre Martu. Bolo to na Václavskom námestí na balkóne Melantrichu. Potom sme sa s aparatúrou sťahovali na Letnú. Zaplať Pán Boh, že dnes máme slobodu, mali by sme si ju každopádne udržať, pretože sa ľahko dá stratiť. Letné festivaly nás stále bavia, aj keď ja mám radšej samostatné koncerty.“

„Každá generácia berie udalosti augusta 1968 aj novembra 1989 inak. Aj preto je veľmi dôležité pripomínať udalosti, ktoré sa v našich dejinách udiali, a koncert Pocta slobode je jednou z nich. Sme poctení, že sme na Devíne mohli vystupovať,“ uviedol Branislav Kostka, zakladateľ a šéf skupiny Fragile.

„Prvý koncert Pocta slobode sa uskutočnil v auguste 2009 pri príležitosti 20. výročia pádu Železnej opony. Za tých deväť rokov sa stala z tohto koncertu tradícia, je to prepojenie kultúrneho podujatia s dejinnými udalosťami nášho národa. Tie udalosti je treba pripomínať a možno touto formou ich aj lepšie pochopiť a prijať,“ dodala za organizátorov Jana Vachová z agentúry Abby Art.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte