Uplynulo 50 rokov od prvej transplantácie srdca

Uplynulo 50 rokov od prvej transplantácie srdca

zdroj : TASR

Juhoafrický lekár-kardiochirurg Christiaan Barnard sa stal vo svete známy ako prvý lekár, ktorý uskutočnil transplantáciu srdca. "Srdce sa zvykne spájať so životom, smrťou, láskou a dušou. Pre mňa ako lekára to však nie je nič iné než pumpa," uviedol v rozhovore Barnard.

Prvú transplantáciu tohto dôležitého orgánu u človeka uskutočnil pred 50 rokmi 3. decembra 1967. Christiaan Barnard sa narodil 8. novembra 1922 v Beaufort Weste v Juhoafrickej republike (JAR). Chlapec zo skromných pomerov si za svoje životné poslanie vybral medicínu.

Vyštudoval univerzitu v Kapskom Meste (JAR) a univerzitu v Minnesote v Spojených štátoch amerických (USA). Po návrate z USA v nemocnici Groote Schuur v Kapskom Meste okrem chirurgickej praxe experimentoval s transplantáciami srdca na psoch.

Prvú transplantáciu tohto dôležitého orgánu u človeka uskutočnil s tímom 20 lekárov 3. decembra 1967. Príjemcom orgánu bol pacient (predavač potravín Louis Washkansky) na prahu smrti, ktorý podľa Barnarda nemal na výber. Nejasné podozrenie, že jeho srdcová choroba je nevyliečiteľná, sa pomaly menilo na istotu. S chorobou rástla aj zúfalá chuť žiť.

„Nebrali sme to ako veľkú udalosť. Ani nám nenapadlo priebeh operácie nafotiť“

Tak zneli slová Barnarda  pri príležitosti 30. výročia prvej transplantácie v roku 1997. Fotogenický mlado vyzerajúci lekár sa cez noc stal hviezdou. Vrhol sa do víru spoločenského života, vychutnával si pozornosť médií, prežíval romance so známymi ženami. Doplatilo na to jeho manželstvo, neskôr sa oženil aj rozviedol ešte dva razy. Bol otcom piatich detí.

S operovaním bol nútený skončiť v roku 1983 pre dnu, ktorá ho trápila od mladosti. Potom sa venoval výskumu procesov starnutia. Aj na základe vlastných skúseností odporúčal niekoľko zásad prospešných pre zachovanie vitality: šport, denne jeden až dva poháre červeného vína, k jedlu olivový olej a najmä radosť vzbudzujúci sex.

 „Za svoj najväčší úspech pokladám pomoc deťom s poruchami srdca. Bol by som rád, keby sa na mňa spomínalo práve pre tieto operácie“. Slávny lekár zomrel v dôsledku astmatického záchvatu 2. septembra 2001 počas dovolenky v cyperskom Paphose. Patológovia potvrdili vážne poškodenie pľúc, jeho srdce však bolo údajne vo výbornom stave.

Prvú úspešnú transplantáciu srdca na Slovensku uskutočnili v noci z 20. na 21. marca 1998 v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

Môže vás zaujímať

Po dlhom boji s rakovinou zomrela speváčka skupiny Roxette