Jednou vetou

Úsmevy a Grimasy – nová kniha Augustína Kuchára práve vychádza

Prierezom celoživotnej humoristickej tvorby Augustína Kuchára (1935) je nová kniha Úsmevy a grimasy.

Sú v nej zastúpené všetky humoristické žánre v kapitolách o láske, ženách a iných pokušeniach, politikoch a politike či mládeži a škole, keďže bol dlho pedagógom na gymnáziu v Poprade.

„Jeho poviedky sa mi páčili, pretože je tam humor zo života. Vôbec to nie je humor čierny, je to skôr taký balzam na dušu. Jeho epigramy, aforizmy a vtipné postrehy – to všetko mi dal a ja som to zilustroval,“ uviedol pre TASR vydavateľ knihy Milan Stano, ktorý do nej prispel 120 veselými karikatúrami a kresbami.

Podľa neho podtatranský autor sa čitateľom prihovára láskavým humorom, z ktorého dýcha človečina a životný optimizmus. Na malej ploche dokáže vyvolať množstvo podnetov k úsmevu. Je majstrom prekvapivej a humornej pointy, vie čo je to irónia a nadhľad. Vidí v živote nielen veľa grimás, ale i úsmevov.

Humor je jeho filozofiou, odrazom jeho sveta

Pozná život okolo nás, humornú stránku spoločenských premien a režimov. Nie je zatrpknutý a cítiť z neho radosť zo života.  Vidieť to v množstve publikovaných veselých postrehov, poviedok, epigramov a aforizmov.

Má rád ľudí aj s ich povahovými chybami. Vychádza zo skúseností pozorovateľa života a jeho príbehov, poznania ľudských charakterov. Písal scénky plné humoru a satiry. Od roku 1960 viedol divadlo malých foriem Oko v Poprade, s ktorým získal niekoľko ocenení na československých prehliadkach. Tiež sa podieľal na ich organizovaní, keď boli v Poprade. V roku 1974 bol redaktorom zábavy v bratislavskom rozhlase.

„Pozvali ho do Bratislavy, aby sa stal šéfom redakcie zábavných žánrov v Československom rozhlase. Keď sa dozvedel, že dostane byt za niekoľko rokov, nechcelo sa mu pendlovať cez republiku a po mesiaci sa vrátil do Popradu. Na Festivale malých javiskových foriem v tomto meste odštartovala dodnes trvajúca hviezdna dráha Radošinského naivného divadla so Stanom Štepkom a Milanom Markovičom a ich nesmrteľným Jánošíkom,“ prezradil Stano.

Môže vás zaujímať

Dosť bolo jedenia a leňošenia. Cvičenie ako novoročné predsavzatie funguje takto