Uviazli ste uprostred búrky? Toto vám môže zachrániť život

Nečakané letné búrky nám môžu všetko skomplikovať

autorská koláž hlavne.sk

V letných mesiacoch, kedy je počasie len ťažko predpovedateľné, nie je vôbec ťažké uviaznuť vonku uprostred búrky. Spontánne sa vyberiete na prechádzku, slnko krásne hreje, nikde ani mráčik. A o hodinu už leje ako z krhly, oblohu pretínajú strašidelné blesky a vzduchom dunia hromy.

Výlet do Poľska: Čo zaujímavé uvidíte v Krakove?

Čo robiť v situácii, keď sa ocitnete uprostred neočakávanej búrky? Napriek tomu, že ide o veľmi ľahko predstaviteľný scenár, najmä v posledných týždňoch, mnohí z nás by mohli skončiť zaskočení.

Na tieto filmy v auguste treba určite ísť

Búrka môže nepripraveného človeka pripraviť o život. Zásah bleskom je extrémne traumatickým zážitkom, ktorý si asi nikto z nás nepraje zažiť. Nesie riziko trvalých zdravotných následkov, ťažkých popálenín, ale aj smrti.

Komu hrozí dehydratácia a ako sa jej vyhnúť

Pritom blesk nemusí človeka zasiahnuť priamo. Stačí, ak udrie do zeme, či predmetu v jeho blízkosti a prúd si k nám už nájde cestu. Ako sa teda máme chrániť?

Balíte sa na dovolenku? Toto sa oplatí prikúpiť do lekárničky

1. Čo najrýchlejšie vojdite dovnútra!

Za žiadnych okolností nezostávajte na otvorenom priestranstve! Ak máte možnosť vojsť do blízkej budovy, či vozidla, určite ju využite.

Všetko o poplatkoch, keď idete autom do Chorvátska

Mesto v búrke, foto: pixabay.com

2. Držte sa pri zemi

Ak nemáte možnosť skryť sa dovnútra, skúste sa aspoň držať pri zemi. Najvyššie položené objekty majú zväčšia najvyššiu pravdepodobnosť zásahu bleskom. Ak v blízkosti nájdete jamu, alebo priekopu, môžete sa do nich skúsiť skryť.

Je vám horúco? Takto sa schladíte aj bez klimatizácie!

To nevyzerá dobre, foto: pixabay.com

3. Byť pri vode nie je dobrý nápad

Napriek tomu, že neobstojí, že by vodné plochy vyslovene priťahovali blesky, nemusí byť dobrý nápad držať sa pri nich. More, ale napríklad aj jazerá sú dobrými vodičmi elektrického prúdu, ktorý vďaka nim docestuje do väčších vzdialeností.

Kúpanie s deťmi – jazero alebo bazén?

Držte sa ďalej od vodných plôch, foto: pixabay.com

4. Nie je príbytok ako príbytok

Najbezpečnejším príbytkom v búrke je jednoznačne dom, prípadne iná masívna stavba. Ak nemámte túto možnosť k dispozícii, tak aj úkryt v aute je lepší, ako zostať na voľnom priestranstve. Toto isté však nemusí platiť o stanoch, prípadne zastávkach, či iných kovových prístreškoch. Tie sú už značne menej bezpečné.

Ako sa opáliť a nespáliť – návod na letné slnenie

Nebezpečné blesky, foto: pixabay.com

5. Kedy sa poberať domov

Zapamätajte si, že nemusíte stáť v oku búrku, okolo vás nemusí liať a všade naokolo ešte nemusia triafať blesky, aby ste boli ohrození. Stačí, že počujete prvý hrom a najbezpečnejšie bude, ak sa poberiete do najbližšej budovy. Nikdy totiž neviete, či sa blesk aj zo vzdialenejšej búrky nevyberie vaším smerom.

S deťmi na dovolenku autom? Máme tipy ako to s úsmevom zvládnuť!

Snáď tam nikto nebol, foto: pixabay.com

Sedem šialených dovolenkových destinácií pre ľudí, ktorých nudí more

Môže vás zaujímať

Najdlhšie vládnúca kráľovná na svete Alžbeta II. má 93 rokov