Jednou vetou

ÚVZSR upozorňuje na nebezpečné farby na tetovanie aj farbu na vlasy

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečnou farbou na tetovanie. Je možné, že uvedený výrobok sa vyskytuje aj v Slovenskej republike. Nebezpečenstvo predstavuje farba na tetovanie s názvom Caramel značky Eternal Ink z USA.

foto: TASR - ÚVZ

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečnou farbou na vlasy aj farbami na tetovanie. Informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas. "Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike," upozornil.

ÚVZ upozorňuje, že nebezpečnou môže byť farba na tetovanie Rosa – Hot Pink značky Eternal Ink pôvodom z USA. Výrobok obsahuje aromatický amín – Anisidine, ktorý by sa nemal nachádzať vo výrobkoch na tetovanie.

Zľavy ho vytiahli do obchodu. Maestro textár Peteraj si nevedel vybrať

„Výrobok nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make-up,“ uvádza ÚVZ.

Upozorňuje tiež na nebezpečnú farbu na vlasy Color Mate značky Color Mate s čiarovým kódom 8906016050843. Päť hliníkových vreciek obsahuje prášok na farbenie vlasov a pochádza z Indie.

„Výrobok obsahuje látku barium peroxide (13,6 g/100g) a nedostatočné množstvo oxidačného činidla na zabezpečenie úplnej reakcie látok v pripravovanej zmesi. V dôsledku nedostatočnej reakcie dochádza k vzniku látok 1,4-Phenylenediamine a 4-aminophenol, ktoré majú vysoký alergénny potenciál, čo môže predstavovať riziko pre zdravie,“ varujú hygienici.

Nesprávne užívanie liekov môže viesť k nežiaducim účinkom a závislosti

Nebezpečenstvo predstavuje aj farba na tetovanie s názvom Caramel značky Eternal Ink z USA. „Výrobok obsahuje látky Anisidine (74 mg. kg-1) a Toluidine (67 mg. kg-1), ktoré by sa nemali nachádzať vo výrobkoch na tetovanie. Výrobok nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make-up,“ uzatvára ÚVZ.

Nebezpečné kozmetické výrobky nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Taliansku a v Nemecku.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte