Jednou vetou

V Biblii sú primitívne príbehy – napísal Einstein. Čo všetko bolo v jeho liste, ktorý ide do dražby?

Veril Albert Einstein v boha, alebo nie?

autorská koláž hlavne.sk, gettyimages

Rok pred svojou smrťou napísal Albert Einstein list autorovi knihy, ktorú práve prečítal. Vyjadril v ňom názory, o ktorých sa dlhé roky len veľmi neisto debatovalo. Veril Einstein v Boha? Hlásil sa k judaizmu? Nuž, ukázalo sa, že jeho názory boli oveľa komplikovanejšie.

Chcete dostávať od nás pravidelne novinky? Prihláste sa na bezplatný Newsletter a tie najlepšie články za posledný týždeň budú chodiť priamo na Váš e-mail

Meno Einstein sa stalo synonymom inteligencie, geniality. Niet sa čo čudovať. Albert Einstein, tvorca teórie relativity, sa navždy zapísal do dejín ako jedna z najväčších osobností modernej fyziky. Zaraďujeme ho do tej istej kategórie, ako Isaaca Newtona, či Stephena Hawkinga.

V novembri sa budú dražiť osobné veci Stephena Hawkinga

Možno z tohto dôvodu si ho celé desaťročia privlastňovali rôzne skupiny na náboženských barikád a používali jeho meno ako argument. Akoby to, či Einstein veril alebo neveril v Boha dokazovalo samotnú Božiu existenciu.

Pozostatky Stephena Hawkinga uložili vedľa hrobov Darwina a Newtona

Einstein – archetyp moderného vedca. Foto: Pixabay.com

Bol Albert Einstein rasista?

Tajomný list

Napriek mnohým veriacim, ktorí sa dušovali, že jeho výrok „Boh nehrá kocky“ musí znamenať, že Einstein je veriaci, sa ukázalo, že v liste z roku 1954, ktorý adresoval židovskému filozofovi Erikovi Gutkindovi, vyjadril úplne opačný názor.

„Slovo Boh pre mňa neznamená nič iné, len vyjadrenie a produkt ľudskej slabosti, Biblia je zbierkou úctyhodných, ale stále celkom primitívnych legiend,“ píše Einstein. „Žiadna interpretácia, nezáleží na tom aká bystrá, to (pre mňa) nezmení.“

Behanie, plávanie, bicyklovanie: Podľa čoho si vybrať spôsob cvičenia

Einstein bol na svoj židovský pôvod hrdý. Foto: Pixabay.com

Vedec ďalej spochybňoval, či je židovský národ naozaj vyvoleným Božím národom. „Židovský národ, ku ktorému sa s radosťou hlásim, a v ktorého mentalite sa cítim byť hlboko zakotvený, podľa mňa nenesie žiadnu odlišnú úroveň dôstojnosti, než akú nesú ostatné národy. Z mojich skúseností nie sú Židia o nič lepší, než ostatné skupiny ľudí, napriek tomu, že sú chránení od veľkých excesov nedostatkom moci. Okrem toho na nich nevidím nič ‚vyvolené‘.“

Zo životopisu

Albert Einstein bol v detstve podľa všetkého úprimne veriaci. Približne v trinástich rokoch zmenil názor a vzdal sa nekritického pohľadu na náboženské myšlienky. Neznamená to však, že prestal veriť v Boha ako takého. Aspoň nie úplne.

„Neviem si predstaviť Boha, ktorý odmieňa a trestá svoje stvorenia, alebo má vôľu, ako tú, ktorú prežívame my sami,“ vysvetľoval Einstein v roku 1931.

Chcete jesť zdravo a zároveň neskrachovať? Pozrite si našich 7 tipov!

Náboženstvo, a nielen to židovské, považoval za ľudský výtvor. Foto: Pixabay.com

Takto sú na tom naši dôchodcovia v porovnaní so susedmi

Jeho predstava o Bohu znamenala skôr Vesmír samotný. Einstein obdivoval dokonalosť, ktorú sledoval v prírode, v zákonoch fyziky, v existencii ako takej.

Aukcia

Ak ste fanúšikmi tohto legendárneho vedca, máme pre vás dobrú správu. List, ktorý poslal spisovateľovi Gutkindovi je v súčasnosti v aukcii.

Do decembra bude vystavený v New Yorku a predpokladá sa, že nový majiteľ zaň zaplatí minimálne 1 milión dolárov.

Bolieva Vás hlava? V týchto prípadoch radšej navštívte lekára

Ak máte milión nazvyš… Foto: Pixabay.com

Pridajte sa k nám na facebooku – nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte