Jednou vetou

V Bratislave ocenili najlepších súťažiacich v literárnej súťaži Bosákova škola

Ilustračný obrázok

foto: pixabay.com

Najúspešnejší účastníci druhého ročníka slovensko-českej literárnej súťaže Bosákova škola si v piatok prevzali ocenenie v kongresovej sále Národnej banky Slovenska (NBS) v Bratislave. Žiaci základných škôl (ZŠ) a študenti stredných škôl (SŠ) súťažili v písaní esejí o svojich školách.

„Poslali ste zaujímavé umelecké, kreatívne aj kritické vyjadrenia o škole. Boli to vaše slobodné vyjadrenia, pre mňa pestré a úžasné čítanie. Je to výkrik v tejto dobe. Viaceré práce by som poslala rovno ministerke školstva, aby vedela, ako myslia mladí ľudia o škole i aká v skutočnosti je,“ v úvode slávnostného vyhodnotenia povedala predsedníčka komisie Brigita Šimonová z Banskej Bystrice. Niektoré príspevky prečítala a prítomní ich ocenili potleskom.

Následne si najlepší prevzali ceny. V slovenskej účasti bolo poradie najlepších v kategórii ZŠ takéto: 1. Anna Fabianová (ZŠ Dargovských hrdinov, Humenné), 2. Lívia Falušová (ZŠ s MŠ Školská, Hriňová), 3. Erik Kuráň (ZŠ s MŠ Rudolfa Diloga, Trstená). Spomedzi stredoškolákov boli najlepší: 1. Annamária Csóková z Obchodnej akadémie (OA) Veľký Meder 2. Marína Hluchá (Gymnázium Poštová, Košice), 3. Lukáš Sabo (OA, Sereď).

Viete, prečo je plesová sezóna na začiatku roka? Tu je odpoveď!

Z českých ZŠ si ceny prevzali: 1. Martin Jíša (22. ZŠ, Plzeň), 2. Hanka Štefulíková (Gymnázium Jana Blahoslava, Ivančice), 3. Natálie Schánělcová (ZŠ a MŠ, Jindřichov). Tiež stredoškoláci: 1. Jana Kučerová (Gymnázium, Třeboň), 2. Tobiáš Nevřiva (Gymnázium, Olomouc – Hejčín), 3. Anna Prášková (Gymnázium Jana Blahoslava, Ivančice).

Vlani sme mali túto súťaž iba v Prešovskom kraji. Teraz v druhom ročníku sme ju rozšírili. Zapojilo sa do nej 298 účastníkov v štyroch kategóriách z oboch krajín. Bola úspešná a chceme v nej pokračovať,“ uviedol iniciátor súťaže a člen poroty Rudolf Jozef Mario Bosák.

Súťaž je v rámci projektu „Rok 2019 – rok Michala Bosáka, americko-európskeho bankára a mecenáša“ pri príležitosti 150. výročia jeho narodenia. Nad projektom prevzal záštitu predseda vlády SR Peter Pellegrini. Po jej vyhodnotení sprístupnili výstavu o Michalovi Bosákovi, ktorá už bola prezentovaná v mestách New York, Washington, Moskva, Londýn, Dublin, Varšava či Praha.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte