V tejto krásnej vile sa bude natáčať nový film – Sklenená izba

Vila Tugendhat v Brne je ojedinelým dielom nemeckého projektanta Ludwiga Miese van der Rohe, ktorý vypracoval v roku 1928, na žiadosť manželov Grety a Fritza Tugendhatových

foto: www.tugendhat.eu

Po prvých natáčacích dňoch v Prahe začali v stredu (7. 3.) nakrúcať v legendárnej brnianskej vile Tugendhat nový film Sklenená izba. Snímku podľa slávneho románu britského spisovateľa Simona Mawera, inšpirovaného dramatickými udalosťami 20. storočia i zrodom ikonického architektonického skvostu - vily Tugendhat v Brne, režíruje český režisér Julius Ševčík, tvorca drámy Masaryk, ocenenej 12 Českými levmi.

Film na motívy bestsellerovej knihy preloženej do desiatok jazykov, nominovanej na literárne ocenenie The Man Booker Prize, rozpráva príbehy ľudí, ktorých životy, lásku a priateľstvá poznamenali dramatické udalosti 20. storočia. Osudy Liesel a Viktora Landauerových, ich priateľov, zamestnancov i mimoriadneho architekta Von Abta rámuje vznik jednej z najoriginálnejších modernistických stavieb v Európe, miesta veľkých milostných vzplanutí i životných zrád.

Snímka vzniká v produkcii spoločnosti IN Film Rudolfa Biermanna (Účastníci zájezdu, Obsluhoval jsem anglického krále, Román pro muže, Masaryk). Koproducentmi sú Česká televízia a TV JOJ.

„Film vzniká s finančnou podporou mesta Brno. Zastupiteľstvo naň schválilo dotáciu vo výške 4,3 milióna českých korún,“ TASR informovala PR manažérka Adriána Čahojová. Premiéra filmu Sklenená izba je naplánovaná na jar 2019.

Stavba je pokladaná za najvýznamnejšie Miesove predvojnové dielo. Autor je považovaný za otca modernej architektúry 20. storočia. Pred hrozbou nacizmu sa tvorca presťahoval do USA, kde od neho pochádza napríklad niekoľko významných budov v Chicagu. Od 29. februára 2012 bola Vila Tugendhat po rozsiahlej rekonštrukcii znovu otvorená pre verejnosť. Konajú sa v nej rôzne akcie pre verejnosť, ako premietanie filmov, prednášky, dni hudby a iné. | foto: www.tugendhat.eu

 

Môže vás zaujímať

Tip na výlet: Jeseň hrá farbami na týchto miestach a podujatiach