V centre Michaloviec vyrástli ľadové sochy Kráska, medveď a trojruža

Takéto ľadové sochy momentálne zdobia centrum mesta Michalovce

zdroj : TASR

Rozprávkové postavičky z ľadu majú možnosť obdivovať Michalovčania a návštevníci mesta v týchto dňoch na Námestí slobody. Vyrezali ich štyria umelci, ktorí pochádzajú z Rakúska, Slovinska, Maďarska a Ukrajiny. Festival Ľadové kráľovstvo má v Michalovciach svoju premiéru.

„Vyrábame sochy na tému tradičnej rozprávky Trojruža. Moderná mládež ju skôr pozná pod názvom Kráska a zviera. Čiže máme tu Krásku, medveďa a trojružu. Počasie nie je ideálne, pre sochára, by som povedala, jedno z najhorších. Pre diváka atraktívne v tom, že ľudia si spájajú ľad s mrazom.

My máme technológie na prevoz takéhoto ľadu, sú technológie na spájanie blokov, ak je teplo. Robili sme počas dňa tvorivé dielne pre mladých nádejných umelcov aj pre deti, ktoré sa chceli iba zahrať,“ uviedla umelecká riaditeľka agentúry Daisy Daniela Bérešová, ktorá akciu organizovala.

Ako dodala, verejnosť mala možnosť vidieť tento špeciálny ľad, ktorý je číry a nemá žiadne bubliny. Podľa jej slov všade vo svete sa robia takéto projekty v uzatvorenom priestore – v stanoch, kde ľudia vidia už hotovú výstavu za poplatok. V Michalovciach mohla verejnosť sledovať už samotnú prípravu, výrobu a na záver hotové sochy. 

Životnosť sôch závisí od počasia. Každý stupeň smerom pod bod mrazu predlžuje ich existenciu. Bérešová verí, že primrzne. V skupine majú umelca, ktorý bol v lete v Bahrajne, kde vyrábal sochy z ľadu pri teplote plus 18 stupňov Celzia.

Môže vás zaujímať

Rakúšan Handke si v Štokholme prevzal Nobelovu cenu za literatúru