Jednou vetou

V Karlových Varoch sa začal 54. ročník filmového festivalu

Ilustračné foto

Foto: Pixabay.com

Na 54. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch uvedú približne 150 filmov z celého sveta. Od piatka si jeho návštevníci môžu pozrieť filmové novinky od viac ako 400 režisérov, filmárov a hercov. Tohtoročnú cenu za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii získajú oscarové herečky Julianne Moorová a Patricia Clarksonová.

Približne tretina z celovečerných filmov je vo svetovej alebo európskej premiére. Snímky budú premietať v 14 kinosálach, ktoré sú rozmiestnené v uliciach Karlových Varov. Diváci festivalu budú mať tak možnosť navštíviť napríklad Mestské divadlo, hotel Pupp, Národní Dům, Kino Drahomíra, Lázně III alebo Divadlo Husovka.

Aj tento rok sú filmy rozdelené do súťažnej a nesúťažnej sekcie. Ocenenie získajú snímky z kategórie Hlavná súťaž, Na východ od Západu a Dokumentárne filmy. Nesúťažné filmy sú rozdelené do kategórií Horizonty a Iný pohľad, Imagina, Návraty k prameňom, Ľudia odvedľa, Prvé podanie, Polnočné filmy, České filmy a Pocty, tematické prehliadky a retrospektívy.

Hudobný festival Topfest sa vracia na domovskú scénu do areálu Zelenej vody

Na karlovarskom festivale ocenia aj hercov a tvorcov filmových snímok. Cenu za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii si tento rok odnesú oscarové herečky Julianne Moorová a Patricia Clarksonová. Ocenenie je vyjadrením uznania hercom a tvorcom za ich inšpiratívnu prácu v oblasti svetovej filmovej tvorby. Cenu prezidenta MFF za prínos českej kinematografii prevezme kameraman Vladimír Smutný.

Karlovarský festival je od roku 1946 druhou najstaršou filmovou prehliadkou v Európe. V súčasnej dobe patrí k najvýznamnejším kultúrnym akciám v stredoeurópskom regióne.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte