V kaštieli v Stropkove môžete oddnes bližšie spoznať život Márie Terézie

Mária Terézia

foto: TASR

V rytierskej sále stropkovského kaštieľa dnes otvorili výstavu venovanú cisárovnej Márii Terézii. Vznikla pri príležitosti 300. výročia jej narodenia. Výstava na vzácnych portrétoch predstavuje Máriu Teréziu ako mladú panovníčku krátko po nástupe na trón, ako panovníčku v zrelšom veku i ako vdovu zahalenú v čiernom po smrti jej milovaného manžela Františka I. Lotrinského v roku 1765.

Predstavení sú aj jej predchodcovia, a to jej starý otec Leopold I. i otec Karol VI., ktorý jej pragmatickou sankciou zabezpečil nástupníctvo na trón. „Na viacerých portrétoch je zobrazený jej najstarší syn Jozef II., ktorý sa stal spoluvládcom a neskôr následníkom svojej matky na tróne,“ informoval TASR jeden z kurátorov výstavy Jozef Kušnír z Krajského múzea v Prešove.

Obsahuje tiež portréty významných a bohatých predstaviteľov aristokracie z prostredia habsburskej monarchie. „V čase nástupu Márie Terézie na trón sa veľkou oporou mladej panovníčke stala uhorská šľachta a známy výkrik uhorských magnátov s vytasenými šabľami „Vitam et sangvinem“ na Bratislavskom hrade v septembri 1741 sa stal námetom mnohých umelcov na celé ďalšie desaťročia,“ poznamenal Kušnír.

Výstava priblíži rozvoj vzdelanosti, umenia i vzácnych ozdôb

Pripravená výstava reflektuje podľa jeho ďalších slov aj rozsiahlu reformnú činnosť panovníčky a prezentované urbáre predstavujú jej hospodársku reformu, ktorá presne vymedzila poddanské povinnosti voči zemepánom v celom Uhorsku.

„Dochované historické tlače i plastiky štyroch evanjelistov z 18. storočia dokladajú rozvoj školstva, vzdelanosti i umenia v krajine a vzácne ozdoby zo slávnostných šiat uhorskej šľachty pripomínajú veľmi honosné bály a plesy, ktoré panovníčka s obľubou usporadúvala. Jedinečným a autentickým exponátom je zachovaná čipkovaná ozdoba zo šiat Márie Terézie z roku 1750,“ vymenoval kurátor.

Ďalej tiež prezradil, že Mária Terézia podporovala aj umenie a na jej cisárskom dvore pôsobili mnohí významní maliari, básnici či hudobní skladatelia. „Najvýznamnejší z nich je Wolfgang Amadeus Mozart, ktorý predviedol svoj talent v Schönbrunne už ako šesťročný,“ uzavrel.

Môže vás zaujímať

Po dlhom boji s rakovinou zomrela speváčka skupiny Roxette