Jednou vetou

V Mexiku objavili kamenné monumenty staré viac ako 1 500 rokov

Nálezisko sa nachádza na strategickom mieste, na vrchole hory Cerro de Peňa v štáte Puebla vo výške 1 845 metrov.

Foto: SITA

Na vrchole hory v centrálnom Mexiku objavili dva vytesávané kamenné monumenty, ktoré sú pravdepodobne staré viac ako 1 500 rokov. Na miesto, na ktorom sa v minulosti podľa všetkého nachádzalo niekoľko pyramíd, narazili miestni dedinčania.

Predpokladá sa, že ho postavila predkolumbovská civilizácia Zapotékov a podľa výzdoby na monumentoch bolo zrejme venované bohovi podsvetia, informuje spravodajský portál BBC.

Nálezisko sa nachádza na strategickom mieste, na vrchole hory Cerro de Peňa v štáte Puebla vo výške 1 845 metrov. Podľa archeológov sa tam skrývalo od 6. storočia. Dostať sa k nemu dá po skalnatej ceste, no vyžaduje si to dvaapolhodinovú túru.

Vedci dosiaľ našli dve stély – obtesané kamenné dosky – a niekoľko menších vyrezávaných kameňov. Sú na nich vyobrazené napríklad zvieratá, zrejme leguán a orol, ženská postava, pravdepodobne bohyňa, pripomínajúca netopiera alebo postava s rohmi, pazúrmi a bedrovým rúškom. Podľa Josého Alfreda Arellanesa z mexického Národného ústavu antropológie a histórie (INAH) zatiaľ našli 87 glyfov (symbolov, pozn. red).

Prvotný výskum naznačuje, že sa na vrchole hory nachádzal obradný priestor obklopený chrámami a sídlami panovníkov, uviedol Arellanes. Archeológovia predpokladajú, že na mieste bolo tiež sedem pyramíd a ihrisko na hranie peloty – hry, pri ktorej hráči s pomocou svojich bokov prehadzovali gumovú loptu cez kamenné obruče.

Archeológovia ešte stále analyzujú nálezy, no tvrdia, že miesto postavila civilizácia Zapotékov, ktorá sa v oblasti sformovala pred 2 500 rokmi. Zapotékovia mali sofistikovanú architektúru i štýl písania založený na glyfoch a ich náboženstvo malo mnoho bohov, ktorí sa početne spájali s poľnohospodárstvom alebo zvieratami.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte