Jednou vetou

Slovensko vycvičilo prvú bojovú pilotku, Američan Samuel Slocum si patentoval zošívačku

Jeden deň v priebehu niekoľko desiatok rokov nazbiera množstvo udalostí. Narodeniny a úmrtia známych osôb či historické udalosti, ktoré je potrebné si pripomínať, či vynálezy nielen svetovej vedy a techniky.

Divadelný režisér a tenistka

V roku 1957 sa narodil sa v Trenčíne divadelný režisér ROMAN POLÁK, od 1.1.2013 riaditeľ Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. O niekoľko rokov neskôr (1980) uzrela v Košiciach svetlo sveta úspešná švajčiarska tenistka MARTINA HINGISOVÁ, bývalá jednotka svetového ženského tenisu.

Raňajky … v Hollywoode

V roku 1924 sa narodil americký spisovateľ TRUMAN CAPOTE. Okrem úspešnej poviedkovej zbierky A Tree of Night and Other Stories (Strom noci a iné poviedky), románov Other Voices, Other Rooms (Iné hlasy, iné izby), In Cold Blood (Chladnokrvne) je aj autorom známej novely Raňajky u Tiffanyho (Breakfast at Tiffany’s), ktorá bola nemenej úspešne sfilmovaná v hlavnej úlohe s herečkou Audrey Hepburnovou. Zomrel 25. 8. 1984.

V roku 1964 sa narodil francúzsky filmový herec ANTHONY DELON, syn slávneho herca Alana Delona.

V roku 2002 zomrel český básnik, dramatik a scenárista MILOŠ MACOUREK, známy ako autor scenárov k filmom Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Pane, vy jste vdova, Šest medvědů s Cibulkou, Arabela, Létající Čestmír. Narodil sa 2. 12. 1926.

SLOVENSKO – UDALOSTI

1901

Začala sa v Bratislave skúšobná prevádzka Mestskej elektrárne – prvej elektrárne na území dnešného Slovenska.

1938

Mníchovská dohoda: Československá vláda a prezident Československej republiky (ČSR) vyslovili súhlas s uznesením mníchovskej konferencie o odstúpení pohraničných území (Sudety) obývaných nemeckou menšinou Nemecku. Následne bola aj československá armáda stiahnutá z pohraničia.

1994

Začali sa dvojdňové predčasné parlamentné voľby do Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR), v ktorých zvíťazila koalícia Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) a Roľnícka strana Slovenska s 34,96 % (61 mandátov). Druhá skončila koalícia Spoločná voľba s 10,41 % (18 mandátov), tretia Maďarská koalícia 10,18 % (17 mandátov), štvrté Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) 10,08 % (17 mandátov), piata Demokratická únia (DÚ) 8,5 % (15 mandátov), šieste Združenie robotníkov Slovenska (ZRS) 7,3 % (13 mandátov) a siedma Slovenská národná strana (SNS) 5,4 % (9 mandátov).

2009

Historicky prvou pilotkou Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) sa po slávnostnom vyradení piatich úspešných absolventov odborného kurzu liptovskomikulášskej Akadémie ozbrojených síl generála M.R. Štefánika oficiálne stala Miriama Štefaničová.

2016

Tím Európa so šiestimi Slovákmi Jaroslavom Halákom, Andrejom Sekerom, Zdenom Chárom, Mariánom Hossom, Mariánom Gáboríkom a Tomášom Tatarom obsadil druhé miesto na Svetovom pohári 2016. Vo finále neuspel proti vysoko favorizovanej Kanade.

SVET – UDALOSTI

1452

Nemecký kníhtlačiar Johannes Gutenberg začal s tlačou dvojzväzkovej Biblie. Tento dátum sa pre jednoduchosť uvádza ako dátum vytlačenia prvej knihy na svete.

1841

Američan Samuel Slocum si patentoval zošívačku (strojček na spájanie listov papiera).

1882

Na rieke Fox v Appletone v americkom štáte Wisconsin začala činnosť prvá vodná elektráreň na svete – známa ako Appletonská Edisonova svetelná spoločnosť (Appleton Edison Light Company).

1928

Britský (Škót) biológ a bakteriológ Alexander Fleming objavil penicillium – pleseň potrebnú na výrobu antibakteriálnych liekov (napr. penecilín). V roku 1945 dostal spolu s vedcami Ernstom Borisom Chainom a Howardom Walterom Floreyom Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu, za objavenie penicilínu a jeho liečivého pôsobenia pri rôznych infekčných ochoreniach.

1929

Začala pokusne vysielať britská televízna spoločnosť BBC.

1954

USA dokončili stavbu prvej atómovej ponorky na svete Nautilus.

1960

V americkej televízii ABC mala premiéru prvá časť animovaného seriálu Flinstonovci. Išlo o prvý animovaný seriál vysielaný v hlavnom vysielacom čase.

 

 

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte