Jednou vetou

Vadia Vám naše cesty? Táto skoro pripravila obyvateľov Holandska o rozum!

Obyvatelia Frízska takmer kvôli ceste prišli o uši aj rozum

foto: sputnik

Úradníci v holandskej provincii Friesland (Frízsko) sa rozhodli originálnym spôsobom zdôrazniť menovanie mesta Leeuwarden európskym hlavným mestom kultúry 2018. Vďaka čomu dostali nápad vybudovať v miestnej dedine cestu, ktorá bude vo chvíli, keď po nej auto prechádza hrať frieslandskú hymnu.

Nedomysleli však, fakt, že pokiaľ auto prechádza po ceste rýchlosťou inou ako 50km za hodinu, zvuk sa automaticky modifikuje a konečný zvukový efekt je teda buď spomalený, alebo zrýchlený. Podľa názoru úradov, to malo vodičov motivovať k dodržiavaniu rýchlosti.

Ak auto ide napríklad 60km rýchlosťou, zvuk je automaticky zrýchlenejší, čo však stále nie je tým najväčším problémom. Ten nastáva až vo chvíli, keď sa na tento úsek cesty dostane ďalšie auto, prípadne ak ich je viacero. Z hymny Frieslandu sa tak stáva doslova kakofónia, o ktorej Holanďania prehlásili, že sú to doslova psychické muky.

Zvukovzdorní obyvatelia obce v blízkosti základne Holandského kráľovského letectva sú zvyknutí na všeličo. Hluk stíhačiek ktorý musia denne počúvať do 17.00hod však teraz doplnil aj rámus otrasnej cesty a to na 24 hodín denne! Obyvatelia sa zhodli, že cesta ich doslova pripravila o rozum, keďže nemohli spať, odpočinúť si ani normálne rozmýšlať.

Úrady boli preto nútení spievajúcu cestu odstrániť, jej celkový „život“ tak netrval ani 4 dni.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte