Jednou vetou

Čokoláda alebo šperk? Ako nepokaziť valentínsky večer

Nezabudli ste na svoju polovičku? Pripomíname vám dnešný deň zamilovaných - Svätého Valentína. Poteší aj drobnosť, napríklad sladkosť alebo kvet. Pre náročnejších sme pripravili niekoľko tipov.

O svätom Valentínovi kolujú rôzne legendy.  Jednou z najznámejších je tá, ktorá hovorí o  mučeníkovi, ktorý žil za vlády cisára Claudia II. Tajne sobášil zamilované páry, za čo ho panovník odsúdil na smrť. Poprava sa konala 14. februára roku 296. Pred svojou smrťou napísal Valentín milostný list dcére väzenského dozorcu, do ktorej sa zaľúbil. A tak vznikla prvá „valentínka“.  

Kým niektoré krajiny oslavujú Svätého Valentína vo veľkom, sú aj také, kde je to zakázané z náboženských dôvodov. Patria sem napríklad Pakistan, Malajzia, Indonézia, Afganistan či v Irán.

Sviatok zaľúbených sa udomácnil aj na Slovensku. Oslavuje ho väčšina z nás, muži najčastejšie pozvú svoju polovičku do reštaurácie alebo kúpia šperk so srdiečkom, ženy zase dávajú prednosť parfumu. Priemerne investujeme do darčeka okolo 59 eur, viac sú ochotní „otvoriť“ peňaženku muži.

My sme zisťovali za vás, aké darčeky by vás potešili. Ženy by najviac privítali napríklad wellness, zaľúbenú básničku alebo večeru pri sviečkach či hudbe. Muži stavili na klasiku ako erotická bielizeň, ale tiež kniha alebo divadlo.

Klára: „S priateľom oslavujeme Valentína každý rok, máme vytvorenú takú milú rutinu, že každý rok mi priateľ pošle kyticu ruží v tvare srdca prostredníctvom kuriéra. Parodoxne však najväčší trapas nastal, keď prišiel kuriér a ja som doma nebola, takže po hádke som mala aspoň kyticu.“

 

 

Simona: „S priateľom nijak extra Valentína neoslavujeme, väčšinou si zájdeme na nejakú pokojnú večeru a užívame si prítomnosť jeden druhého.“

 

 

 

Peter: „Nejako veľmi Valentína neprežívame, maximálne jeden druhému kúpime nejakú drobnosť.“

 

 

 

 

Sanchez: „Najlepšie ako viem. Sám so sebou, pretože človek sa narodí sám a sám aj odíde z tohoto sveta. Záleží na tom, či ide o prestupný rok, alebo o nepárny. Často sa riadim podľa horoskopu. Tento rok nebudem míňať na hlúposti peniaze, pretože sa chystám na dovolenku do Mexika. Bol som zasnúbený pred dvoma rokmi s priateľkou a na Valentína som ju videl naposledy. Stále na ňu myslím..“

 

Aj kiná sa dnes prispôsobili a premietajú romantické filmy. V prípade, že si romantiku radšej vychutnáte doma, odporúčame vám pozrieť si niektorý z týchto filmov:

  • Duch
  • Po čom ženy túžia
  • Zápisník jednej lásky
  • Jeden deň
  • Predtým, ako som ťa spoznala

Ak vás nebaví „okukaný“ darček, môžete venovať napríklad členstvo v Archíve lások. Áno aj takéto niečo existuje na Slovensku, konkrétne v Banskej Štiavnici. Navždy tak získate schránku lásky, do ktorej môžete vložiť čokoľvek, napríklad fotku milovaného, prsteň či lístok do kina z prvého rande. Schránka sa dá zapečatiť, aby do nej nemal prístup nikto iný. Certifikát o členstve vám pošlú mailom, takže je to darček vhodný aj na poslednú chvíľu. 

 

Môže vás zaujímať

Modelku Bar Refaeli a jej matku odsúdili za daňové úniky