Veľkolepý vianočný darček pred 70.rokmi otvoril dvere do digitálneho sveta: Čo to bolo?

Revolučná súčiastka sa stala základným stavebným prvkom dnešného digitálneho sveta

zdroj : TASR

Vedci z Bellových laboratórií (Bell Laboratories) v Spojených štátoch amerických (USA) predstavili odborníkom pred 70 rokmi prvý tranzistor. Revolučná súčiastka sa stala základným stavebným prvkom dnešného digitálneho sveta.

John Bardeen, Walter Brattain a William Shockley, traja pracovníci laboratórií americkej spoločnosti Bell Laboratories v New Jersey, demonštrovali tranzistor pred vedením podniku dňa 23. decembra 1947 a označili ho za veľkolepý vianočný darček. Zástupcovia spoločnosti predstavili tranzistor verejnosti na tlačovej besede v New Yorku (USA) 30. júna 1948.

Vedcom vyniesol Nobelovu cenu

Tranzistory sa považujú za jeden z najdôležitejších vynálezov 20. storočia. Ich základnou vlastnosťou je schopnosť zosilňovať elektrický prúd. Malé zmeny napätia alebo prúdu na vstupe môžu vyvolať veľké zmeny napätia alebo prúdu na výstupe.

Revolučná súčiastka sa veľmi rýchlo etablovala ako vydarená náhrada za dovtedy používané elektrónky v rádioprijímačoch a vysielačkách. Prednosti novej súčiastky boli zrejmé od začiatku – tranzistor bol menší, rýchlejší, jeho výroba jednoduchšia a bol schopný pracovať pri nižšom napätí.

Vďaka výhodným výrobným nákladom sa stal už začiatkom päťdesiatych rokov 20. storočia masovo produkovaným tovarom a v roku 1954 umožnil vznik prvého prenosného rádia známeho pod označením tranzistorové rádio. Trio vedcov Shockley, Bardeen a Brattain sa v roku 1956 podelili o Nobelovu cenu za fyziku.

Môže vás zaujímať

Kňažko pokrstil svoju knihu symbolicky silnými slovami