Jednou vetou

Vianočnú pohľadnicu treba poslať najneskôr 20. decembra, aby prišla včas

Slovenská pošta
Ilustračná foto

foto: TASR

Ľudia, ktorí chcú potešiť svojich blízkych vianočnou pohľadnicou, listom či balíkom, by mali pamätať na ich odoslanie v dostatočnom predstihu, aby ich pošta stihla doručiť ešte pred sviatkami. Posledným dňom pred Vianocami, kedy bude Slovenská pošta doručovať zásielky, je totiž podľa hovorkyne spoločnosti Evy Rovenskej piatok 21. decembra.

Posledný termín pre poslanie pohľadnice či listu v rámci Slovenska, aby bol doručený pred Vianocami, je tak štvrtok 20. decembra 2018. Aj to treba pamätať na to, že v tento deň už treba zásielku poslať prvou triedou, aby bola doručená nasledujúci pracovný deň.

Inšpirujte sa a čakanie na Vianoce si skráťte poznávaním plným zážitkov

„V prípade, že chce zákazník poslať list alebo pohľadnicu v rámci Slovenska druhou triedou, mal by ju poslať najneskôr v stredu 19. decembra 2018. Zásielka príde adresátovi na druhý pracovný deň po dni podania,“ doplnila Rovenská.

Posielanie listov a pohľadníc do zahraničia pritom podľa hovorkyne trvá dlhšie, preto pošta odporúča odosielať ich vo väčšom predstihu. „Pohľadnice a listy poslané do krajín Európskej únie sú spravidla doručené do piatich pracovných dní,“ priblížila. Predpokladaný čas doručenia do konkrétneho štátu môžu ľudia nájsť na internetovej stránke Slovenskej pošty.

Nezadlžujte sa zbytočne pred Vianociami, upozorňujú zo SKE

Čo sa týka posielania balíkov, v rámci Slovenska je posledný termín pre ich odoslanie, aby boli doručené pred Vianocami, štvrtok 20. decembra. „Ak zákazník podá zásielku na pošte v tomto termíne, je nevyhnutné, aby využil službu expres zásielky, ktorá príde adresátovi nasledujúci pracovný deň po dni podania,“ upozornila však Rovenská.

V prípade, že chce človek poslať balík v rámci Slovenska štandardným spôsobom, mal by ho odoslať najneskôr v stredu 19. decembra 2018. „Slovenská pošta odporúča zákazníkom, aby uviedli mobilné číslo adresáta zásielky vždy pri posielaní balíkov. Pošta tak môže adresáta vopred informovať o doručení zásielky a zároveň môže kuriér ľahšie kontaktovať adresáta,“ vysvetlila hovorkyňa.

Vianočné nákupy. Pohľad na týchto pánov vám zlepší deň

V prípade posielania balíkov do zahraničia sú opäť lehoty dlhšie. Termíny sa líšia podľa štátu doručenia, informácie o konkrétnych krajinách či podmienky prepravy nájdu ľudia na internetovej stránke Slovenskej pošty. „Odporúčame zákazníkom, aby balíky do zahraničia neposielali na poslednú chvíľu. V zimnom období je zvýšené riziko nepriaznivého počasia, čo môže byť príčinou zdržania zásielky v štáte doručenia,“ opísala Rovenská. A treba tiež podľa jej slov pamätať na to, že aj zahraničné poštové správy zaznamenávajú vo vianočnom období zvýšený počet zásielok.

V prípade Slovenskej pošty je predvianočné obdobie už tradične najsilnejším obdobím roka, počas ktorého rastie záujem o zasielanie pohľadníc, listov či balíkov. „Slovenská pošta príjme denne v predvianočnom období priemerne 1,1 milióna zásielok. V prípade balíkov Slovenská pošta očakáva vyše 30-% medziročný nárast,“ vyčíslila Rovenská.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte