Vianočný benefičný koncert Úsmev ako dar má 35 rokov

Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar pripravila 35. ročník tradičného Vianočného benefičného koncertu. Najstarší benefičný koncert v strednej Európe sa uskutoční 7. decembra v bratislavskej Inchebe. Ako informovali organizátori na stredajšej tlačovej konferencii, do Bratislavy pricestuje približne 1200 detí z detských domovov z celého Slovenska.

„Impulz k celému, dnes už mohutnému hnutiu dal bývalý domovák, pán Tono Valentín. Vyrástol v detskom domove v Holíči a nahovoril svojich kamarátov, šoférov Československej televízie, aby zorganizovali niečo pre jeho detský domov,“ pripomenul Jozef Mikloško, predseda Spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar, zrod benefičného podujatia, ktoré v počiatkoch tvorili besiedky, športové podujatia a tábory.

V roku 1982 prerástli do prvého benefičného koncertu Úsmev ako dar,“ doplnil k podujatiu, ktoré okrem vzácnych stretnutí a umeleckých zážitkov prináša deťom z detských domovov zmenu. Do programu, ktorý opäť odvysiela na Štedrý deň RTVS, sa zapojilo viacero hostí a umelcov. Deťom zaspievajú Celeste Buckingham, Majk Spirit, Adam Ďurica, Kristína Farkašová, skupina Hex, Lina Mayer.

Príde aj Gogo, Laci Strike, Samo Tomeček, Peter Bič Projekt, Tomáš Buranovský, Veronika Strapková, Peter Bažík a moderná tanečná skupina Čarovné ostrohy. Moderátormi koncertu budú Katka Brychtová, Iveta Malachovská, Vera Wisterová a Martin Nikodým.

Nadchádzajúci rok bude patriť pomoci deťom, mladým a ich rodinám

„Tých 35 rokov, ktoré máme za sebou, malo obrovský zmysel, pretože veľa ľudí vie, aké majú problémy deti z domovov, aké majú nároky, túžby, smútky, sny, a je to práve vďaka iniciatíve nielen tohto koncertu, ale všetkých úsmevákov, ktorí ho pripravujú a o takéto deti sa starajú,“ povedala pre TASR Iveta Malachovská, ktorá pomáha Úsmevu ako dar od jeho „spontánnych“ začiatkov.

„Tie deti nám vracajú energiu, ktorá mne dáva zmysel do mojej práce,“ priznal tanečník a dvojnásobný otec Laci Strike, ktorý takisto podporuje koncert dlhé roky.

Súčasťou benefičného koncertu, na ktorom pomáha 200 dobrovoľníkov, je aj verejná zbierka, do ktorej môžu darcovia prispieť zaslaním SMS v tvare DMS USMEV (DMS medzera USMEV) na číslo 877. Cena DMS je dve eurá v sieti operátorov O2, Orange a Telekom. Vyzbierané finančné prostriedky organizácia použije na rozvojové a vzdelávacie projekty pre deti z detských domovov, náhradných a ohrozených rodín.

Prioritou budúceho roka sú centrá pomoci deťom, mladým a ich rodinám, peniaze budú použité práve na tento účel. Nám už fungujú centrá na východe, máme centrum vo Zvolene, v Dunajskej Lužnej, v týchto dňoch finišujeme s bratislavským centrom, ktoré v januári otvoríme,“ dodala Eva Bodnárová, riaditeľka Úsmevu ako dar.

Môže vás zaujímať

Hudobníci spomínajú: Mikuláša milujeme dodnes