VIDEO: Kuba sa čoraz viac otvára svetu. Adios socializmus

Azúrové more, biely piesok, cigary, najlepší rum... toto všetko Vám ponúka Kuba. A oveľa viac!

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Miesto, kde zastal čas! To sa už roky traduje o Kube, prezývanej aj ostrov slobody. Krajina preslávená svojimi cigarami a rumom, ale aj diktátorským režimom sa po smrti svojho vodcu Fidela Castra a výmenou doterajšieho prezidenta Raúla Castra postupne mení a sa otvára svetu. Pozrite si nižšie zaujímavé foto aj video.

Nájdete nás aj na facebooku

Kuba „vtedy“ a dnes

Náš čitateľ Michal, ktorý mal s manželkou možnosť navštíviť  Kubu, ešte za vlády Fidela Castra a teraz, keď sa na Kube udiali voľby a bol zvolený nový prezident, sa nevyhol porovnávaniu svojich návštev. „Počas našej prvej návštevy na Kube sa mi zdali ľudia veľmi milí a ľudskí, každý sa rád porozprával, keď prišla reč na krajinu, odkiaľ pochádzame – Slovensko, tak každý sa hneď zamyslel a povedal, že pozná Československo a veľa jeho blízkych ľudí dokonca navštívilo našu krajinu počas „bratských“ vzťahov komunistických krajín do roku 1989.“

Trochu nemilo však boli prekvapení teraz, keď navštívili Kubu po desiatich rokoch. „Varadero sa zmenilo na nepoznanie. Ľudia sa stali akýmisi posluhovačmi turistov a za drobný peniaz urobia v podstate čokoľvek. Hotely už majú v ponuke aj štátnu bezdrôtovú sieť Wi-Fi, to prinieslo na Kubu naše tradičné pozeranie do mobilov, tabletov či notebookov. To čo som si vedel na Kube vychutnať, bolo to, že ľudia medzi sebou komunikovali a zoznamovali sa,“ hovorí Michal. Dnes sa podľa neho už väčšina uzatvára do seba. Kuba sa mení a začína to na nej vyzerať, ako v hociktorom dovolenkovom rezorte po svete. Tá nostalgia socializmu, starých áut a bezprostrednosti pomaly vyprchá.

Černobyľ: Miesto, kde to 32 rokov nežije. Takto to tam vyzerá dnes

Ale aby sme nespomenuli iba negatíva, Kubánci sa môžu viac otvoriť svetu – môžu cestovať, mať pas, môžu podnikať a mať taxi službu. Vláda si zabezpečila, aby nebol hromadný odliv ľudí z krajiny tak, že lekári potrebujú na vycestovanie špeciálne povolenie s mnohými obmedzeniami. Každý Kubánec, ktorý je mimo ostrova na viac ako 2 roky a nevráti sa sa počas nich aspoň na krátku návštevu, zaniká mu občianstvo a je pre neho potom veľmi ťažké sa vrátiť a navštíviť svoju rodinu.

Zaujímavosťou je, že všetok dobytok aj kone v krajine sú štátne a za zabitie a predaj mäsa z nich Vám hrozí 15 ročné väzenie.

Ak sa vyberiete na Kubu, treba sa pripraviť minimálne na 13 a pol hodinový let, foto: google maps | foto: Google Maps

Večný Fidel

Líder a revolucionár Fidel Castro bol do svojho odstúpenia v roku 2008 najdlhšie vládnucim nemonarchistickým politickým lídrom v histórii. Vládol neuveriteľných 49 rokov a 62 dní. Posledné roky bol v úzadí a stretával sa iba s rodinou. Medzi ľuďmi sa dokonca viedli dohady, či je vôbec nažive.

Po určitom čase sa vždy ukázal na moment na verejnosti a vyvrátil tak tieto dohady. Po jeho smrti, 25. novembra 2016 v Havane smútila celá Kuba. Po odstúpení Fidela v roku 2008 sa vedenia krajiny zhostil jeho brat Raúl Castro. Hoci po nástupe do funkcie začal Raúl presadzovať menšie ekonomické a politické reformy, stále bol pevným zástancom komunistického zriadenia na Kube.

VIDEO: Pozrite si autentickú Kubu (nahrávané s HUAWEI P20 Pro)

V roku 2014 sa zišli prezidenti Raúl Castro a Barack Obama, podali si ruky a oznámili, že budú postupne zlepšovať desiatky rokov napäté vzťahy medzi USA a Kubou. Vodcovia týchto dvoch krajín sa zišli po dlhých 88 rokoch.

Turistický raj aj najprísnejšie väzenie

Kubu najčastejšie ľudia navštevujú najmä kvôli letovisku Varadero s azúrovými plážami, ale v poslednom čase čoraz viac pribúda dobrodruhov, ktorý chcú zažiť ostrov slobody autenticky a nájdu si najlacnejší let do Havany a ubytujú sa u domácich.

Krajinu navštívi ročne skoro 5 miliónov turistov, ktorí najčastejšie zavítajú do hlavného mesta Havany, Trinidadu, Santiaga či Zálivu svíň. Ak chcete však zažiť pravú pohostinnosť kubáncov, skúste navštíviť dedinku Viñales s tabakovou plantážou. Menej turistov láka miesto, kde Američania začali od roku 2002 väzniť ľudí podozrivých z terorizmu – Guantánamo.

Veľká zmena až v tomto roku

Od apríla 2018 majú Kubánci nového prezidenta a s ním aj nádej na lepšie a slobodnejšie zajtrajšky. Je ním Miguel Díaz-Canel. Podľa jeho vyjadrení umožní rast súkromného podnikania a zároveň zachová dôležité odvetvia hospodárstva v rukách štátu. Nový prezident dokonca vyjadril podporu manželstvám medzi osobami rovnakého pohlavia. Díaz-Canel tiež potvrdil, že 86-ročný Raúl Castro zostáva ako predseda Komunistickej strany Kuby naďalej hlavnou autoritou krajiny.

GALÉRIA – kliknite na miniatúry (odfotené s HUAWEI P20 Pro)

Chcem dostávať pravidelne novinky – Newsletter

Môže vás zaujímať

Film nerobím kvôli cenám, ale preto, že ma to baví, uviedol Luknár