Jednou vetou

KULEHA: Ako správne šibať?

Príjemné veľkonočné sviatky želáme :)

Autorská fotokoláž - hlavne.sk

Aký má byť minimálne dlhý korbáč na šibačku? Koľko litrov vody sa odporúča na oblievanie dievčat? Všetko sme zisťovali, aby ste boli na poriadnu šibačku dokonale pripravení. Vypočujte si, kde nám a čo všetko poradili...

Veľkonočný pondelok a s ním známe tradície. Na Slovensku býva tento deň spojený s oblievačkou – kúpačkou. Na šľahanie sa používal korbáč z čerstvého prútia, prednášala sa koleda a chlapci dostávali tzv. šibačkové kraslice, koláče alebo domáce špeciality.

Už dávnejšie sa tieto zvyky tradovali aj v susednom Česku, spomína ich dokonca pražský kazateľ 14. storočia Konrád Waldhauser:…manželé a milenci šlehají se metlami a tepají rukou v pondělí a úterý velikonoční. Ospalé a lenivé časně z rána v pondělí velikonoční házejí do vody nebo alespoň je polévají…

Šibalo sa od polnoci

Podľa Encyklopédie ľudovej kultúry Slovenska, kúpačky a šibačky sa začali hneď po polnoci z nedele na pondelok. Hlúčky mládencov chodili spoločne po domoch, kde boli dospelé dievčatá, starší mládenci išli len k svojej milej. V domoch im ponúkli pripravené pohostenie – varené vajíčka, koláče, víno prípadne pálenku.

Menším chlapcom bolo na kúpačky a šibačky prenechané doobedie a odmenou im boli kraslice, cukrovinky, v súčasnosti aj peniaze a naturálne dary. Ženatí chlapi chodili kúpať a šibať len najbližšiu rodinu, vrátane kmotrovcov. Matkám ponúkli mládenci pálenku a museli ísť do kola tancovať aspoň jeden tanec.

Šibačka a oblievačka podľa histórie mala pokračovanie – v niektorých prípadoch v utorok, keď všetky dievčatá mohli na ulici obliať a vyšibať každého muža, ktorého stretli.

Aký má byť korbáč a koľko litrov vody?

Vieme ako sa pripraviť na poriadnu šibačku. Zistili sme na tom najlepšom mieste všetko podstatné. Vypočujte si telefonát a možno sa tiež zabavíte ako pani v múzeu liptovskej dediny. Veselú Veľkú noc želáme:

Vypočujte si aj: Imreczeho ďakovačka – všetko je v poriadku, pán prezident!

alebo sa zabavíte aj na týchto telefonátoch, ak ste ich nestihli:

Párty v paláci? Prezident tu nie je, ale môžete mu nechať odkaz

Magistrát rieši kurióznu reklamáciu silvestrovského ohňostroja

Aj takto ste mohli osláviť MDŽ, originálnym prekvapením!

Viera Tomanová: Žiadna bujará oslava nebola, vybavili sme to cez obed

 

 

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte