Jednou vetou

VIDEO: Reklamy, ktoré pobavia. Takto nás lákali kedysi automobilky

Už v dávnych časoch vedeli, že novinky treba poriadne odprezentovať. Škoda 1000 MB v Paríži

autorská koláž hlavne.sk, AutoRoad.cz

Dnes sa na nich už len zasmejete, ale v minulosti dostali každého, kto mal o auto záujem. Poďte si zaspomínať na staré reklamy, ktoré kedysi leteli nielen v bývalom Československu. Nehovoriac o tom, že kto už na auto mal peniaze, stále nemal vyhraté, pretože ich dodanie trvalo celé mesiace - existovali poradovníky. Skoršie narodeným to už nič nehovorí, ale jedno z videí nižšie je toho dôkazom. Poďte na "moto-výlet" do minulosti a pozrite si zaujímavosti:

VIDEO: Kuba sa čoraz viac otvára svetu. Adios socializmus

Mať auto v minulosti bol obrovský luxus. Závratnú sumu šetrila celá rodina od výplaty k výplate, finančne vypomohli príbuzní, alebo pôžička v štátnej banke. Ešte stále však záujemcovia o auto nemali isté, že svoje vysnívané auto hneď zoženú. Kto nemal známosti, konexie, protekcie načakal sa do aleluja…

Chcete dostávať od nás pravidelne novinky? Prihláste sa na bezplatný Newsletter a tie najlepšie články za posledný týždeň budú chodiť priamo na Váš e-mail

Viete koľko stáli autá kedysi? Pozreli sme sa na zopár najbežnejších modelov áut, ktoré boli najdostupnejšie. Na najlacnejšiu škodovku 105 S ste v roku 1978 potrebovali 23 priemerných platov, stála 56-tisíc československých korún.  Najdrahšia bola Tatra 613, ktorej cena predstavovala na tú dobu závratných 284-tisíc korún a pri priemernom plate, okolo 2 500 korún ste na ňu potrebovali vyše 114 platov.

VIDEO: Rodinný aj úžitkový! Nový Citroën Berlingo hravo zvládne oboje

A to nehovoriac o servisných službách. Ak ste nemali známosti a služby overených majstrov, hrozili aj tam patálie. Pokojne sa Vám mohlo stať, že z Vášho z auta v servise odmontujú lepšie súčiastky a do Vášho dajú zo staršieho auta. Prípadne nejaké tesnenie na motore, ktoré bolo úzkoprofilovým tovarom Vám vymontovali a dali miesto toho papierové. A to dobré tesnenie dali servisáci známemu. Vy ste sa potom nachodili do servisu ako na klavír…Veru, aj také finty fungovali kedysi v československých autoservisoch.

Vráťte sa s nami trochu do minulosti a pozrite si zopár reklám na autá, ktoré brázdili autá v bývalom Československu. Dnes ich vidíte jazdiť už len sporadicky, alebo pri výstave veteránov, či retro akciách.

Reklama na Ladu vo Fínsku. Nemusíte rozumieť, aj tak sa zasmejete:

Trabant bol famózny automobil. Nehrdzavel a to bolo asi tak všetko:

Moskvič zvládol svojho času všetky cesty:

Toto ani nie je o aute ako skôr o bezpečnosti za volantom. Musíte vidieť:

V bývalej Juhoslávii sa kedysi vyrábala Zastava Yugo (licenčný Fiat 127)

Aby sa Wartburg lepšie predával, použili do reklamy strhujúcu hudbu:

Jááj, tisícka MB, to bola mašina:

Renault koncom 80-tych rokov lákal na svoje modely touto reklamou. Použili zvláštne triky – useknuté ženy:

Na Škodu Favorit sa čakalo pred Mototechnami celé dni a noci:

A pozrite sa, aké škodovky sa mohli vyrábať, len ich stopol vtedajší režim… 

Páčil sa Vám článok? Pridajte sa k nám na facebooku – viac informácií nájdete TU

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte