Jednou vetou

VIDEO: Slovenský film Ostrým nožom ocenili na festivale Cottbus v Nemecku

Na snímke režisér Teodor Kuhn

foto: TASR - Pavol Zachar

Slovenský film Ostrým nožom, režisérsky debut Teodora Kuhna, ocenili na 29. Filmovom festivale Cottbus (5. - 19. 11.) v Nemecku. Snímka uvedená v súťažnej sekcii získala špeciálnu cenu za najlepšiu réžiu. Informoval PR manažér film Marek Suchitra.

VIDEO: Oscarový herec Leonardo DiCaprio má 45 rokov

„Réžia tohto filmu pôsobivo dokazuje, že aktuálnosť témy nemusí nutne niesť celovečerný film k realistickosti na úkor emocionality. Vďaka presvedčivému vedeniu tímu a hercov je tento film filmovým zážitkom a vyjadrením našej doby,“ znie odôvodnenie medzinárodnej päťčlennej poroty, v ktorej zasadal aj ruský režisér narodený v Kazachstane, držiteľ ocenení z Cannes, Karlových Varov či Cinéma du Reél – Sergej Dvorcevoj.

Filmový festival Cottbus patrí medzi najdôležitejšie festivaly pre filmy východnej a strednej Európy. Súčasťou festivalu je aj industry platforma „Connecting Cottbus“, kde sa každoročne predstavujú nové projekty, hľadajúce potenciálnych koprodukčných partnerov.

Film Ostrým nožom rozpráva príbeh otca, ktorému zavraždia syna. Z útoku sú obvinení štyria páchatelia, pre chybné rozhodnutie sudkyne sa však dostanú na slobodu. Otec, odhodlaný odhaliť pravdu, sa púšťa do nevyrovnaného boja s nečinnou políciou, skorumpovaným súdnictvom aj vládnucou mafiou.

FOTO: Z rapera Šortyho je novopečený tatino!

Hlavnú postavu otca stvárnil Roman Luknár, matku zavraždeného chlapca zahrala Ela Lehotská, v úlohe syna vystupuje Dávid Hartl. V ďalších postavách sa predstavili aj Miroslav Krobot, Marián Mitaš, Táňa Radeva či Jana Oľhová.

Film vstúpil do slovenskej kinodistribúcie 21. februára. Do dnešného dňa ho videlo takmer 40.000 divákov. Medzinárodnú premiéru mal na ‚áčkovom‘ festivale v Šanghaji. Snímka získala hlavnú cenu Grand Prix na českom Febiofeste a cenu v súťaži filmov poľského festivalu Lubuskie Lato Filmowe.

Môže vás zaujímať

Instagram cenzuroval Madonnu za šírenie dezinformácií