Jednou vetou

VIDEO: Slovenský film Ostrým nožom získal Grand Prix na českom Febiofeste

Na snímke režisér Teodor Kuhn

foto: TASR - Pavol Zachar

Slovenský film Ostrým nožom debutujúceho režiséra Teodora Kuhna vyhral hlavnú cenu - Grand Prix na českom Febiofeste.

„Ocenenie si režisér osobne prevzal z rúk čestného predsedu poroty, svetoznámeho fotografa Jana Saudeka na štvrtkovom slávnostnom ceremoniáli v Prahe,“ informoval Peter Gašparík z distribučnej spoločnosti Continental film.

Top 5 slovenských youtuberov: Toto o nich neviete!

„Ide o výnimočný film s aktuálnou témou boja jednotlivca so systémom. Film s výbornými hereckými výkonmi a silným vykreslením atmosféry bezmocnosti z rodinného nešťastia,“ znelo odôvodnenie 33-člennej poroty, zloženej z filmových fanúšikov na čele s fotografom Janom Saudkom. Ostrým nožom prevalcoval v hodnotení ďalších deväť snímok nastupujúcich európskych filmárov.

Jediná celovečerná súťažná sekcia českého Febiofestu Nová Európa predstavuje prvé snímky nastupujúcich filmárov európskeho kontinentu.

zdroj: Youtube, Contitental film: Ostrým nožom

„Výber prezentuje myšlienkovo i formálne ambiciózne a odvážne diela. Filmy, ktoré provokujú, reflektujú a prinášajú autorské pohľady na spoločnosť, v ktorej žijeme, na vzťahy, ktoré prežívame, alebo na dramatické udalosti, ktoré sa už stali,“ znie status sekcie, v ktorej slovenský film, inšpirovaný príbehom vraždy študenta Daniela Tupého, zvíťazil spomedzi desiatich pozoruhodných snímok zo Srbska, Rakúska, Grécka, Portugalska, Lotyšska, Švédska, Škótska, Dánska a Estónska.

Ostrým nožom je v slovenských kinách od 21. februára.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte