Jednou vetou

VIDEO: Takto sme sa kedysi zabávali a čakali na príchod nového roka

Medzi najznámejšie silvestrovské programy z vtedajšieho Československa patrili určite estrády

autorská koláž hlavne.sk, ČT, Shutterstock

Boli to kráľovské večery plné smiechu, premyslených fórikov a samozrejme s tými najznámejšími tvárami vo vtedajšom Československu. Legendárne silvestrovské estrády sú dodnes mimoriadne populárne, častokrát reprízované. Vedeli ste o nich aj toto?

Dámy a pánové, dobrý večer! amätáte si legendárneho majstra slova?

Skôr narodení si veľmi dobre dodnes pamätajú, že na Silvestra sa nemuselo do práce, ak ste si to odpracovali napríklad v nedeľu. Posledný deň v roku je aj dnes bežným pracovným dňom, no mnohí si to väčšinou skombinujú s dovolenkami, aby si prípadne užili silvestrovské chaty, lyžovačky a stretnutia s rodinou, či priateľmi.

Narozdiel od súčasných vymožeností sa kedysi ľudia tešili len z prskaviek, aj tie si však museli zadovážiť v predstihu. Ak ste mali v obchode známosti a protekciu, zohnali ste ich bez problémov.

Rozhovor: Riskovali sme, ale nezľakol som sa. Takto si Maťo Ďurinda spomína na november 89

Vtedajšia a jediná Československá televízia vysielala známe estrádne programy, ktoré sa natáčali podľa pamätníkov aj celú jeseň. Zohnať do štúdia na jedno natáčanie všetky hviezdy našej hudobnej, hereckej a divadelnej i športovej scény bol kumšť aj pre najskúsenejšie produkčné tímy. „Boli to neuveriteľné výroby, ešte dodnes mám výbušné smiechoty, keď si spomeniem na zákulisie výroby, nie to zábavu, ktorú sme produkovali na scéne,“ hovorí jeden z bývalých pracovníkov čs. televízie, ktorý zažil veľké silvestrovské kabarety aj z tej druhej stránky.

VIDEO: Deň, keď sme opäť začali cestovať. Pamätáte si na pád železnej opony?

Azda medzi najznámejšie silvestrovské programy z vtedajšieho Československa patria estrády, ktoré moderoval nezabudnuteľný český herec Vladimír Menšík. Bolo to v období 1977 – 1979, avšak pre údajné nezhody s vtedajším riaditeľom Zelenkom už Menšík viac príležitostí na Silvestra nedostal. „Boli to neuveriteľné časy, išlo do toho kopu peňazí, vedeniu aj strane na tom mimoriadne záležalo, preto rozpočet nemal limitz. A pokiaľ ste si neuťahovali z komunistov, či spriatelených krajín, mohli ste si všetko iné dovoliť,“ hovorí vtedajší pracovník televízie.

 

Hviezdnym výkonom Vladimíra Menšíka predchádzali programy, ktoré uvádzali Vladimír Dvořák a Jiřina Bohdalová. „Dvořák robil scenár ešte v roku 1959 a potom ho poverili aj o rok. S Bohdalkou (prezývka Jiřiny Bohdalovej) úžasne zafungovali a veď si niektorí dodnes pamätajú Televarieté, kde zažiarili a dodnes ich nič podľa mňa v Československej televízii neprekonalo,“ hovorí televízny pamätník.

 

„Nebudem menovať ani po rokoch, ale niektorí si pred natáčaním normálne strúhli nejaké štamperlíky, aby sa osmelili, ale všetko to bravúrne na kameru zvládli. To bol vtedy v tichosti tolerovaný doping pred natáčaním. Neraz sa stalo, že niekomu sa praskol kostým, alebo sa čakalo, kým príde na scénu hlavná hviezda v konkrétnej scénke a potom v bufete po natáčaní pokračovala zábava až do rána. Každý si s každým rozumel, nie intrigy, ako dnes. A hneď na druhý deň, teda 1. januára sa všetkým súdruhom a súdružkám prihovoril prezident Gustáv Husák,“ dodáva dnes už televízny pamätník.

Nadšenci na internete v minulosti urobili krátky zostrih z novoročného príhovoru prezidenta ČSSR:

Takto sa prihovoril Gustáv Husák na začiatku roka 1989:

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

VIDEO: Knihy z projektu Slovensko z neba bezplatne na internete