Jednou vetou

Video: V Rusku zakázali premietať Smrť Stalina, bieloruské kiná film uvedú

Na snímke obrazovka so scénou z britského satirického filmu o sovietskom vodcovi Josifovi Stalinovi s názvom Smrť Stalina v moskovskom kine Pioner (Pionier) vo štvrtok 25. januára 2018.

Foto: TASR/AP

Kiná v Bielorusku uvedú film Smrť Stalina, ktorý je v Rusku zakázaný. Informovala o tom v utorok agentúra Interfax s tým, že osobitná odborná komisia vo filme nenašla nič, čo by mohlo byť považované za porušenie zákona.

Premietanie filmu Smrť Stalina v Bielorusku pozastavili koncom januára práve v súvislosti s preverovaním jeho obsahu odborníkmi ministerstva kultúry.

V Bielorusku teda film v kinách uvedú – na rozdiel od Ruska, kde ministerstvo kultúry nedávno zrušilo povolenie umožňujúce distribúciu aj premietanie filmu Smrť Stalina škótskeho scenáristu a režiséra Armanda Iannucciho.

Ruskí komunisti i konzervatívne osobnosti, vrátane oscarového filmového režiséra Nikitu Michalkova, kritizovali film ako zosmiešňovanie ruských dejín. Viacerí predstavitelia komunistickej strany ho označili za nástroj psychologickej vojny Západu.

Mnohé osobnosti ruskej kultúry, ako aj majitelia kín a distribučných spoločnosti považujú rozhodnutie ministerstva kultúry za prejav cenzúry.

Satirický film Smrť Stalina sa zameriava na boj o moc v Sovietskom zväze bezprostredne po smrti diktátora Josifa Stalina v marci 1953. Celosvetová premiéra filmu sa konala vlani v septembri v Toronte.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Objavili unikátny asteroid s chvostom ako kométa