Video: Vo veku 74 rokov zomrel spevák a herec Johnny Hallyday

Vo veku 74 rokov zomrela na rakovinu pľúc najväčšia francúzska rocková hviezda Johnny Hallyday

Foto: TASR/AP

Vo veku 74 rokov zomrela na rakovinu pľúc najväčšia francúzska rocková hviezda Johnny Hallyday. Informovala o tom v stredu spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na jeho manželku.

Spevák, vlastným menom Jean-Philippe Smet, predal viac ako 100 miliónov albumov, účinkoval v mnohých filmoch a desiatky rokov plnil športové štadióny. Francúzi ho volali jednoducho „náš Johnny“, avšak okrem frankofónnej oblasti bol takmer neznámy.

Elvis z Francúzska

V 50. rokoch 20. storočia sa pod vplyvom Elvisa Presleyho odpútal od francúzskej „šansónovej“ tradície a začal spievať rock and roll po francúzsky.

„Uviedol rock and roll do Francúzska. Je jedným z mála spevákov, o ktorom ľudia hovoria, že je zviera na pódiu. Ľudia v každom veku ho majú radi,“ opísal Hallydaya v minulosti novinár Philippe Le Corre. Vo Francúzsku bol taký slávny, že aj Jimi Hendrix mu raz robil predskokana. Aj napriek úspechu doma sa mu však nepodarilo preraziť na lukratívnom americkom či britskom trhu.

„Johny Hallyday odišiel. Píšem tieto slová, hoci sa mi to nechce veriť. No je to tak. Môj muž už nie je viac tu,“ uviedla Hallydayova manželka Laeticia v komuniké, ktoré uverejnil denník Le Figaro. „Opustil nás túto noc tak, ako prežil svoj život – bez strachu a dôstojne. Až do poslednej chvíle nesklonil hlavu pred chorobou, ktorá ho mesiace rozožierala, dávajúc nám tým neuveriteľné lekcie zo života,“ dodala.

Vrytý do životov Francúzov

Na správy o úmrtí Hallydaya reagoval francúzsky prezident Emmanuel Macron, podľa ktorého „je trochu z Johnnyho v každom z nás“. „Po celé generácie sa vrýval do životov Francúzov,“ uviedol Macron.
Na sociálnej sieti venovali Hallydayovi spomienku napríklad gitarista Richie Sambora z americkej kapely Bon Jovi či kanadská speváčka Céline Dion, ktorá ho nazvala „legendou šoubiznisu“.

Rodák z Paríža bol synom francúzskej matky a belgického otca, ktorí ho ešte ako dieťa opustili, a vyrastal s tetou medzi kabaretnými spevákmi a hercami. Na pódium vystúpil už ako tínedžer a požičal si meno Hallyday od amerického príbuzného.

To, že ho opustili rodičia, v ňom zanechalo prázdnotu, ktorú sa veľmi snažil podľa vlastných slov naplniť. Aj napriek svojmu imidžu rockera v čiernom koženom oblečení, „francúzsky Elvis“ tvrdil, že sa bojí tmy, uvádza denník Guardian.

Môže vás zaujímať

Drotárstvo zapísali do svetového zoznamu UNESCO