Jednou vetou

Viete čo všetko sa s Vaším telom deje počas spánku? Doprajte si počas predĺženého víkendu oddych.

Určite si ani náhodou nemusíme špeciálne predstavovať ako mnohí z nás vyzerajú, keď nemajú dostatok spánku. Podráždené reakcie, kruhy pod očami, spomalené reflexy a celková nechuť k činnosti sú klasickými sprievodnými znakmi nevyspatého človeka.

Opäť je tu September, s ním školský rok a návaly školských či pracovných aktivít sú v plnom prúde. Je preto časté, že mnohí z nás si na takú milú aktivitku akou je spánok občas nenájdeme toľko času ako by bolo vhodné. Rozmýšľali ste ale niekedy čo sa deje s Vašim telom zatiaľ čo spíte?

1. SPOMALÍ SA NÁM TEP

Prirodzene, keď ležíme v posteli naše srdce nepotrebuje pracovať tak silno a preto je tep vo všeobecnosti trochu slabší. S postupujúcim “ponáraním” sa do spánku sa tep postupne ešte viac spomaľuje, spolu s ním i krvný tlak.

Telo, kardiovaskulárny systém i srdce si teda užívajú kúsok pokoja, výsledkom čoho je celková relaxácia tela. Možno i práve preto sú vysoký krvný tlak či srdcové problémy často spájané s nedostatkom spánku.

2. ZNÍŽI SA NÁM TELESNÁ TEPLOTA 

Telesná teplota prispieva k regulácii takzvaných telesných hodín, ktoré nám pomáhajú určovať kedy je čas na spánok a kedy máme byť hore. Tesne predtým ako zaspíme sa naša telesná teplota začína znižovať, čo nám ľahšie umožní dostať sa do spánkového stavu.

3. NÁŠ MOZOG “UPRATUJE”

Počas fázy spánku nazývanej REM (z anglického rapid eye movement), teda fázy kedy sa nám sníva, je náš mozog vysoko aktívny. Mozgová kôra začína filtrovať informácie, ktoré sme “nasali” počas dňa, organizuje ich a ukladá dôležité informácie a spomienky.

Takže od tejto chvíle myslite na spánok ako na akési “reset okienko”, kedy si mozog môže poupratovať všetky potrebné informácie, ktorým ste boli vystavení počas dňa a kedy si robí miesto pre nové veci, ktoré sa naučíte zajtra.

4. NAŠE TELO UVOĽŇUJE RASTOVÝ HORMÓN

Keď spíme, naše telo dostáva priestor na regeneráciu. Vzápätí ako sa dostaneme do najhlbšej fázy spánku, naše telo začína uvoľňovať množstvo hormónov, vrátane rastového. Tieto hormóny napomáhajú k obnove svalov a tkanív.

V tejto fáze je zvýšený i prítok krvi do svalov, takže môžu konečne dostať všetkú potrebnú výživu, ktorú ptorebujú na rast. Svaly tiež prirodzene oddychujú, čo napomáha uvoľniť celkové napätie, ktoré sa v nich počas dňa nahromadí.

5. OBNOVUJE SA NÁM POKOŽKA

Nie sú to len svaly, ktoré sa počas spánku obnovujú a regenerujú. Zatiaľ čo si spokojne spinkáte, poniektorí i pochrapkávate, rastový hormón vo Vašom tele obnovuje i pokožku a pomáha jej odstraňovať napríklad následky vystavovania sa slnečnému žiareniu a ko aj všeobecnému znečisteniu. Počas spánku sa pod kožou taktiež zhromažduje voda, ktorá jej napomáha vyzerať vypnuto a jemno.

ASPOŇ CEZ VÍKEND SI DOPRAJTE KVALITNÝ SPÁNOK

Tak ako my máme často množstvo úloh cez deň, tak i naše telo potrebuje svoj čas – spánok na to, aby si vyriešilo všetky potrebné úlohy, ktoré musí vykonať pre ďalšie zdravé fungovanie organizmu. Doprajte svojmu telu dostatok spánku a uvidíte ako vrúcne sa Vám za to odvďačí.

 

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte