Jednou vetou

Víťazom projektu Viva Ulica! sa stal nový objav gitarovej scény Dávid Bílek

Viva Musica! festival sa tento rok rozrástol o veľký projekt Viva Ulica!, ktorý pripravili organizátori, aby zmenili vnímanie pouličnej hudby na Slovensku. Desiatka finalistov celé leto spríjemňuje atmosféru v uliciach hlavného mesta svojimi pouličnými koncertmi a inak to nie je ani v prípade absolútneho víťaza projektu.

Stal sa ním veľký talent, gitarista Dávid Bílek, ktorého spomedzi všetkých pozoruhodných hudobníkov a hudobných zoskupení vybral riaditeľ Viva Musica! festivalu, Matej Drlička.

Dávid Bílek sa predvedie ako sólista na záverečnom koncerte Viva Klasika!, ktorý sa uskutoční v Sade Janka Kráľa v sobotu 26. augusta. Odohrá skladbu španielskeho autora Joaquína Rodriga – Concierto de Aranjuez (2. časť – Adagio) v sprievode veľkého symfonického orchestra pod taktovkou Braňa Kostku.

„Vôbec som nečakal, že to takto dopadne. Možno som dúfal, ale vôbec som nemal nejaké očakávania, tak o to som radšej, že som vyhral. Viva Ulica! mi plní sen, pretože som ešte nikdy nehral s orchestrom a teraz sa to ide udiať. Okrem toho som veľmi rád, že budem hrať svoju obľúbenú skladbu“, povedal pre médiá mladý interpret.

Dávid má svoj unikátny „flamenco“ štýl

Dávid má 19 rokov, študuje na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici a svojím štýlom hrania ohuruje nemálo ľudí. Jemu vlastný a unikátny štýl hry flamenca sa vraj naučil sám z YouTube videí. Na gitare, ku ktorej ho priviedla jeho mama, hrá už od siedmich rokov.

V roku 2014 získal na Súťaži študentov konzervatórií SR prvé miesto a zároveň sa stal absolútnym víťazom. V tom istom roku na návrh školy získal prospechové štipendium Ministerstva kultúry SR. V roku 2016 získal na Súťaži študentov konzervatórií SR opäť prvé miesto a titul absolútneho víťaza.

Na Gitarovom medzinárodnom festivale Ivana Ballu v Dolnom Kubíne získal druhé miesto a dvakrát čestné uznanie. Za jeho úspechy mu bola ministrom kultúry udelená Cena sv. Gorazda. V súčasnosti sa popri štúdiu venuje sólovej koncertnej činnosti a je súčasťou komorného zoskupenia Banskobystrické gitarové kvarteto.

Absolvoval majstrovské kurzy u Marcina Dyllu, Jána Labanta, Ladislava Bláhu, Andreu Vettorettiho, Miloša Slobodníka, Fabrizia Ferraru, Mateja Fremla, Patricka Vacíka, Martina Krajča a Juraja Buriana.

Záverečný koncert festivalu Viva Musica! bude veľkolepým uzavretím jeho 13. ročníka. Na pódiu v Sade Janka Kráľa sa spolu stretnú finalisti projektu Viva Ulica!, víťazi ocenenia VivaMusica! festival Grand Prix a tiež účinkujúci v rámci obľúbenej koncertnej série Hudba v sade (všade).

Vystúpia spolu so symfonickým orchestrom, ktorý uvedie výber z najkrajších diel klasickej hudby. Dramaturgia koncertu bola vybratá aj s ohľadom na výnimočné prírodné prostredie, v ktorom sa bude koncert odohrávať. Okrem iného odznie aj predohra Hebridy nemeckého skladateľa Felixa Mendelssohna-Bartholdyho či Pastorálna symfónia z pera Ludwiga van Beethovena.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte