Jednou vetou

Vo veku 90 rokov zomrel britský filmový režisér Nicolas Roeg

Nicolas Roeg

foto: TASR/AP

Britský filmový režisér Nicolas Roeg, ktorý sa preslávil filmami Teraz sa nepozeraj alebo Performance, zomrel v piatok vo veku 90 rokov. S odvolaním sa na vyhlásenie režisérovej rodiny o tom informovala spravodajská televízia BBC.

Roeg bol počas svojej šesťdesiatročnej kariéry oceňovaný predovšetkým za svoj originálny a často kontroverzný prístup k filmovej tvorbe.

Zomrel Miroslav Kváč, bývalý tréner Jarmily Kratochvílovej

Jeho psychologický thriller Teraz sa nepozeraj z roku 1973 vyvolal vlnu protichodných reakcií, pretože obsahoval šokujúce sexuálne scény.

Roeg taktiež režíroval hudobníka Micka Jaggera v kriminálnej dráme Performance či Davida Bowieho v kultovom sci-fi Muž, ktorý spadol na Zem.

Rusi chcú overiť, či Američania skutočne pristáli na Mesiaci

Režisérov syn Nicolas Roeg Jr. uviedol, že jeho otec, ktorý v auguste oslávil 90. narodeniny, zomrel v piatok večer. „Bol to geniálny otec,“ dodal.

Nicolas Roeg bol podľa BBC jedným z najoriginálnejších a zároveň najkontroverznejších filmových tvorcov, akých kedy Veľká Británia mala. Jeho skúsenosť kameramana v rannej tvorbe vniesla do jeho práce mimoriadnu vizuálnu kvalitu.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte