Jednou vetou

Slováci majú čoraz väčší záujem o trhy vo Viedni. Pribudnú autobusy

Vianočné trhy vo Viedni

foto: Facebook

Autobusový dopravca Slovak Lines mení od nedele 9. decembra cestovný poriadok.

V rámci neho prímestskú dopravu v Bratislavskom kraji, ale aj medzi Bratislavou a Viedňou. Pre cestujúcich lietadlami je to zmena k lepšiemu, pretože pribudnú zrýchlené spoje.

Najviac nominácií na hudobné ceny Grammy získal raper Kendrick Lamar

„Na žiadosť cestujúcich začíname linku z Bratislavy na viedenské letisko Schwechat o hodinu skôr, teda o tretej ráno a celkove pridávame na túto trasu sedem spojov. Sú to expresné autobusy na letisko a späť po diaľnici a bez zastávok. O štvrtej hodine začína premávať linka do centra Viedne na stanicu Hauptbahnhof. Jazdí tam každú hodinu a každý deň. Teraz v čase vianočných trhov je veľmi využívaná. Ponúkame výhodný kombinovaný cestovný lístok s celodenným cestovaním viedenskou mestskou hromadnou dopravou, ktorý si možno zakúpiť aj cez internet. Posledný autobus z Viedne do Bratislavy odchádza o 23.30 h,“ uviedla hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová.

Nielen v centre Viedne, ale i v širšom okolí je vraj až 50 vianočných trhov a každé s inou atmosférou. Najznámejšie sú pred viedenskou radnicou (Rathausplatz), kde je vyše 150 stánkov i najväčší a najkrajší vianočný strom ozdobený tisíckami svetiel. Záujemcovia o korčuľovanie si tam prídu na svoje na okruhovej ľadovej dráhe.

Staroviedenské vianočné trhy na námestí Freyung sa konajú už od roku 1772 a sú venované tradičným remeslám, podobne ako na námestí Karlsplatz, kde je aj pestrý výber jedál. Rôzne druhy punču sa dajú ochutnať nielen v stánkoch, ale aj v Palais Harrach (Harrachov palác).

Vianočné trhy v kampuse Viedenskej univerzity, ktorý bol kedysi hlavnou viedenskou nemocnicou, ponúkajú všetko od kulinárskych špecialít až po tradičné remeslá. Sú obľúbené u mladých ľudí aj preto, že nie sú tak preplnené ako trhy v centre.

Ešte neviete, čo budete čítať cez Vianoce? Tieto tipy vám sviatky určite spríjemnia

Podľa viedenského sprievodcu Ericha Kammerleithnera trhy s gastronomickými špecialitami sú pri Schönbrunne, kde je veľký výber obrovských pečených zemiakov plnených rôznymi náplňami a typický chlieb s taveným syrom.

Trhy pri paláci Belvedere sú plné ručne vyrobených remeselných výrobkov, lahodných špecialít a priam lákajú na selfie s nočnou atmosférou cisárskej Viedne.

Špecialitu Kiachl, ktorá pripomína šišku a podáva sa s brusnicovým džemom či dokonca kyslou kapustou, majú na trhoch pod majestátnou sochou Márie Terézie na Maria-Theresien-Platz. Inú atmosféru majú trhy na Wilhelminenbergu a tie na Spittelbergu vraj majú najnevšednejšie darčeky.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte