Jednou vetou

Výber filmov nominovaných na Českého leva je dostupný online

Ocenenie Český lev

ilustračné foto: TASR - Štefan Puškáš

Na cenu Český lev je tento rok nominovaných 23 filmov. Výber z nich, snímky ako Toman, Tlmočník, ale aj dokumenty Až přijde válka či Nič nebude ako predtým... si môžu aj slovenskí diváci pozrieť od pondelka online na DAFilms.cz.

„Tradičnú akciu usporadúva portál v spolupráci s Českou filmovou a televíznou akadémiou (ČFTA), ktorá ceny udeľuje. Online sa predstaví pätica celovečerných hraných, dva dokumentárne a päť študentských filmov, ktoré sa prebojovali do finále cien Český lev,“ informoval o tom PR manažér Peter Gašparík.

„Tento rok sme ponuku rozšírili aj o študentské snímky, ktoré často nebývajú dostupné ani v kinách a predstavia nových nádejných tvorcov. Cieľom ČFTA je sprístupniť divákom český film a vytvoriť tak do budúcnosti na stránkach www.ceskylev.cz archív novodobej českej kinematografie,“ uviedla riaditeľka akadémie Tereza Rychnovská.

Oscar Ramiho Maleka vyvolal medzi Egypťanmi vlnu radosti a hrdosti

Aktuálnemu 26. ročníku Českých levov dominuje s 13 nomináciami historická dráma Toman (r. Ondřej Trojan), ktorá môže získať aj cenu za najlepší film. Dohromady je v tejto kategórii nominovaných päť snímok, tri z nich získali i nomináciu na slovenskú národnú filmovú cenu Slnko v sieti, keďže ide o koprodukčné tituly. Vo výbere na DAFilms.cz preto nechýba napríklad road movie Tlmočník (r. Martin Šulík), horúci kandidát na obe ocenenia.

Veľkým favoritom v kategórii mužských hereckých výkonov v hlavnej úlohe je Martin Huba, excelujúci v snímke Hovory s TGM (r. Jakub Červenka). Výber filmov sprístupnených online dopĺňa posledný film legendárneho Jana Švankmajera Hmyz a historická športová dráma Zlatý podraz (r. Radim Špaček), ktorá zatiaľ nebola uvedená v slovenských kinách.

Zomrel priekopník surf rockovej hudby Dick Dale

Prístupná je tiež dvojica nominovaných dokumentárnych filmov – Až přijde válka (r. Jan Gebert) a Nič nebude ako predtým (r. Lukáš Kokeš, Klára Tasovská). „Oba filmy boli uvádzané aj v slovenskej kinodistribúcii a na DAFilms.cz si ich po registrácii budete môcť pozrieť dokonca zadarmo,“ uzavrel Gašparík.

Portál, ktorý sa venuje popularizácii a distribúcii českých a zahraničných filmov, ponúka od 18. do 31. marca možnosť zadarmo si pozrieť uvedené dokumenty i päticu nominovaných študentských diel, a za symbolický poplatok si stiahnuť hrané filmy s mimoriadnou šancou uspieť na odovzdávaní cien Český lev, ktoré sa uskutoční v sobotu 23. marca.

Môže vás zaujímať

KURIOZITA: Babka musí vymazať fotografie vnúčat na Facebooku!