Jednou vetou

Vyberal pre Harryho svadobný dar?

Britský princ Charles (vpravo) s manželkou Camillou, vojvodkyňou z Cornwallu počas návštevy antického miesta Knossos na gréckom ostrove Kréta 11. mája 2018

foto: TASR/AP

Len pár dní pred svadbou roka si odskočil princ Charles s manželkou Camillou do Grécka. V rámci oficiálnej návštevy sa stretol s prezidentom, premiérom aj hlavou gréckej pravoslávnej cirkvi. Nevynechali ani návštevu pamiatok, či nákup na miestnom trhu. Vybral tu pre svojho syna Harryho, ktorý sa v sobotu (19. 5.) žení svadobný dar?

„Grécko je viac než čokoľvek iné v mojej krvi. Už dlho ma fascinuje jeho staroveká kultúra a dejiny,“ povedal nástupník britského trónu princ Charles pre konzervatívny grécky denník Kathimerini.

Návšteva po 45 rokoch

Išlo o súčasť päťdňovej cesty po Francúzsku a Grécku, ktorá sa konala po 45 rokoch bez vzájomných štátnych návštev medzi týmito dvoma krajinami, uviedol denník The Guardian. Grécko je jednou z mála krajín a jediným členským štátom Európskej únie, ktorý dosiaľ oficiálne nenavštívila britská kráľovná Alžbeta II. Jej manžel – princ Philip, vojvoda z Edinburghu – sa narodil na gréckom ostrove Korfu, odkiaľ bol v roku 1923 po grécko-tureckej vojne nútený utiecť so svojím otcom princom Andrewom. Vzťahy medzi oboma krajinami sa ešte viac zhoršili v roku 1974, keď Gréci v referende odhlasovali zosadenie monarchie a kráľa Konštantína II. z rodu Glücksburgovcov.

Užili si aj bájny Knossos

Charles si spolu s Camillou v rámci oficiálneho programu prezreli v Aténach britskú vojnovú loď z I. svetovej vojny, navštívili miestne trhovisko, kde ochutnali tamojšie špeciality a na druhý deň sa vybrali na bájny ostrov Kréta. V meste Knossos navštívili známu pamiatku „Minojský palác“.  Kedysi palác zaberal asi 10 000 m². Podľa mytológie to bolo sídlo kráľa Minoa s povestným labyrintom.

George a Charlotte sa na Harryho svadbe zhostia prominentných úloh

Postavili ho okolo roku 2000 pred Kr. a dvakrát ho zničili prírodné katastrofy, po ktorých bol zrekonštruovaný a ešte zväčšený. Neskôr zmizol zo zemského povrchu ako posledný z krétskych palácov okolo roku 1400/1375 pred Kr. pri požiari. V roku 1893 prišiel na Krétu britský archeológ Arthur Evans (1851 – 1941), ktorý spustil rozsiahli výskum a vykopávky, ktoré dodnes na týchto miestach prebiehajú.

Pozrite sa, na čom sa odvezie kráľovský párik

Kto vie, možno stihli spolu s Camillou vybrať aj nejaké milé suveníry pre Harryho a jeho nastavajúcu Meghan Markle. Kráľovská svadba sa koná už túto sobotu (19. 5.) a pozvali na ňu celkovo 2 640 hostí.

To je ale mašina. Britský princ Charles kráča na palube historickej britskej vojnovej lode „Georgios Averof“ z čias I. svetovej vojny v prístave v Aténach    10. mája 2018 | Foto: TASR/AP
Sladké alebo slané? Nástupník britského trónu princ Charles (vľavo) a jeho manželka Camilla (vpravo), vojvodkyňa z Cornwallu nakupujú pečivo v centre Atén 10. mája 2018

 

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte