Jednou vetou

Výročie smrti Freddieho Mercuryho. Toto je príbeh legendárnej kapely Queen

Skupina Queen (zľava): Freddie Mercury, John Deacon, Brian May a Roger Taylor

autorská koláž hlavne.sk, Pinterest

Legenda, bohém a nespútaný prírodný živel. Žil v nepredstaviteľnom excese a podľahol mnohým nerestiam. Slovami ťažko popísať relatívne krátky, ale o to viac oslňujúci život Freddieho Mercuryho predčasne ukončený zákernou chorobou. „Vždy som vedel, že som hviezda,“ povedal, „a dnes so mnou celý svet súhlasí.“

Mária Čírová o svojom trápení: „Hrať na klavír som bola nútená. Chcela som sa hrať s deťmi.“

Farrokh Bulsara sa narodil 5. septembra 1946 v meste Zanzibar na ostrove Unguja. Pochádzal z párzskej rodiny a nám takmer neznámeho zoroastristického náboženského prostredia. Detstvo prežil v Indii. Keď mal 17 spolu s rodinou emigrovali do Anglicka, lebo Zanzibar zastihla krvavá revolúcia.

November ´89: Vypočujte si, ako ho vnímajú hudobníci

Od siedmych sa učil hrať na klavíri. Jeho záujem o hudbu rokmi len silnel. Vyštudoval síce grafický dizajn a na živobytie si zarábal predajom oblečenia aj prácou na letisku, ale nikdy neprestal snívať o budúcnosti v hudobnom priemysle.

Máme pre vás tip na nový druh relaxu. Počuli ste už o floate?

Neúspešne založil niekoľko kapiel, k viacerým ďalším sa pridal, ale zdalo sa, že úspech mu nie je súdený. Všetko sa zmenilo po stretnutí s gitaristom Brianom Mayom a bubeníkom Rogerom Taylorom.

Stíhate ešte pár dní? Tieto filmy si v novembri nemôžete nechať ujsť

Podarilo sa mu presvedčiť ich, aby názov ich spoločnej kapely, teda Smile, zmenili na Queen. V tom čase si Bulsara zmenil priezvisko na Mercury a začala sa písať história jednej z najúspešnejších kapiel všetkých čias.

Titanic sa opäť vydá na plavbu! Vyhne sa osudu svojho menovca?

Kto bol Freddie?

Hovorí sa, že kým na pódiu bol Freddie neskutočný extrovert, ktorý dokázal nadviazať nenapodobiteľný kontakt s publikom, v súkromí šlo o omnoho rezervovanejšieho a tichšieho človeka.

Utekali z Československa za slobodou. Umreli na hraniciach.

Napriek tomu holdoval extravagantným večierkom, drogám a sexuálnym orgiám. To koniec koncov viedlo k jeho predčasnej smrti spôsobenej infekciou vírusom HIV a rozvinutím AIDS. Do posledných chvíľu však svoju diagnózu tajil. Médiá mohli iba špekulovať.

Džúsy verzus sladené nápoje. Sú naozaj zdravšie?

Dva dni pred smrťou dal takéto tlačové vyhlásenie:

„V náväznosti na množiace sa dohady v tlači počas posledných dvoch týždňov, chcem potvrdiť, že som bol pozitívne testovaný na HIV a mám AIDS. Považoval som za správne doteraz držať túto informáciu v tajnosti, lebo som chcel chrániť súkromie aj tých, ktorí sú okolo mňa. Ale nadišiel čas, aby moji priatelia a fanúšikovia na celom svete spoznali pravdu.

Dúfam, že všetci sa chcú spojiť so mnou, s mojimi lekármi aby sme spolu na tomto svete mohli bojovať s touto hroznou chorobou. Moje súkromie mi vždy patrilo a bol som známy tým, ako nerád som poskytoval interview. Prosím, pochopte že toto pravidlo platí aj naďalej.“

Zomrel 24. novembra 1991 v Londýne. Podľa starých zoroastrických tradícií bolo jeho telo spopolnené. Miesto, kde sú uložené, pozná v súlade s Freddieho želaním len jeho bývalá partnerka a doživotná priateľka Mary Austinová.

Revolúcia, ktorá ukončila 50 rokov komunizmu. Ako to celé bolo?

5 faktov o Freddiem

5. Freddie miloval mačky. Dokonca im venoval sólový album Mr. Bad Guy.

4. Udržiaval živý vzťah so svojou bývalou priateľkou Mary, dokonca sa stal krstným otcom jej dieťaťa. Mary po Freddieho smrti zdedila značnú časť jeho majetku vrátane vily.

3. So štvoroktávovým rozsahom ide o jedného z najlepších vokalistov všetkých čias.

Rodina speváka Princea si neželá, aby Trump používal spevákovu hudbu

Nestíha sa poriadne najesť. Pozrite sa, na čo dostala Adela chuť

2. Freddieho majstrovské dielo Bohemian Rhapsody podľa neho nemá žiaden hlbší význam, je to „rýmujúci nezmysel“.

1. Pri jeho smrteľnej posteli bol aj Jim Hutton, Mercuryho dlhodobý partner, s ktorým chodil od roku 1985.

Bohemian Rhapsody

Tento mesiac sa do kín dostal film, ktorý opisuje vznik kapely Queen a tvorbu niektorých z nich najznámejších hitov. Záver filmu patrí legendárnemu koncertu na Live Aid, charitatívnej akcii na ukončenie hladomoru v Afrike v roku 1985.

Slovenská divadelná verejnosť sa rozlúčila s Mariánom Geišbergom

Freddieho stvárnil talentovaný herec Rami Malek.

Moderné umenie? Takúto sumu zaplatili za obraz vytvorený počítačom

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte