Jednou vetou

Vyšiel posledný album skupiny The Cranberries so spevom O’Riordanovej

Na archívnej snímke zo 4. októbra 2012 Dolores O'Riordanová, speváčka írskej rockovej skupiny Cranberries spieva na koncerte v Barcelone.

foto: TASR/AP

Írska rocková skupina The Cranberries vydala v piatok svoj posledný štúdiový album, na ktorom spieva jej medzičasom zosnulá speváčka Dolores O'Riordanová. Informovala o tom stanica CNN.

Album s názvom In the End obsahuje 11 skladieb a prvý singel z neho, All Over Now, vyšiel už 15. januára – na prvé výročie úmrtia O’Riordanovej.

Speváčku našli mŕtvu v hotelovej izbe v Londýne, kde so skupinou nahrávala hudobný materiál pre pripravovaný album. Podľa záverov vyšetrovania sa 46-ročná umelkyňa po požití alkoholu utopila vo vani.

Zvyšní traja členovia formácie sa rozhodli O’Riordanovú nenahradiť inou speváčkou, rozpracované piesne dokončiť a existenciu skupiny nadobro ukončiť.

Andy show: Nedostanete ma z tohto auta ani za svet

Skupina The Cranberries vznikla pod názvom The Cranberry Saw Us na sklonku 80. rokov v írskom meste Limerick. Ich hudba si čoskoro podmanila poslucháčov nielen na Britských ostrovoch, ale aj na starom kontinente a v USA.

Jej tvorbu charakterizovali originálny zvuk, kompozície predstavujúce zmes rocku, poprocku a postpunku, ale aj charakteristický vokálny prejav frontmanky, v ktorom bol evidentný vplyv írskeho folklóru.

Medzi najznámejšie hity zoskupenia, s ktorého nahrávkami sa len v USA predalo viac ako 14,5 milióna nosičov, patria skladby Zombie, Dreams, Salvation, Ode to My Family, Ridiculous Thoughts, Animal Instinct či Linger.

Kapela sa rozpadla v roku 2003, pričom jej členovia sa následne venovali vlastným sólovým projektom. Opätovne sa však dali dohromady v roku 2009. Skupina vydala celkovo osem štúdiových albumov a tri koncertné záznamy.

Môže vás zaujímať

Festival Malý Žákovic priniesol pohodovú atmosféru, vystúpili Hex, Para i Bez ladu a skladu