Jednou vetou

Výstava Múzeum a hrad na pohľadniciach už prebieha v Tekovskom múzeu

Tekovskom múzeu (TM) v Leviciach sa dnes v rámci jeho 90. výročia začala výstava s názvom Múzeum a hrad na pohľadniciach. Ako pre TASR povedal levický rodák Peter Holba, ktorého pohľadnice sú na výstave prezentované, návštevníci tu môžu vidieť aj najstaršiu pohľadnicu Levického hradu z roku 1897.

Z Holbovej súkromnej zbierky tu je okrem iných aj drevená, ale aj rôzne druhy vianočných či novoročných pohľadníc. „Vystavené pohľadnice upriamujú pozornosť na historický vývoj Levického hradu a čiastočne aj na prácu TM v Leviciach od najstarších pohľadov až po súčasnosť. Ide o prehľad histórie hradu na pohľadniciach, pričom tie najstaršie sú od roku 1897 až do rokov pred prvou svetovou vojnou,“ povedal autor výstavy.

Návštevníkov čaká až 110 rôznych druhov pohľadníc

Pričom súkromný zberateľ za celú dobu nazbieral vyše 90.000 z nich. „Zbieraniu pohľadníc sa venujem 30 rokov, pričom nezbieram pohľadnice len na určitú tému. Sú medzi nimi vianočné, novoročné, zvieratá, kvety, rastliny, mestá, obce a ďalšie tematiky. Keď sa vám niečo nazbiera a je toho trochu viac, až vtedy človek zistí, že je to pekné a vtedy to začne zbierať. Keďže som rodený Levičan, samozrejme, že ma inšpirovalo, zbierať najmä pohľadnice s tematikou mesta Levice a jeho histórie,“ dodal Holba.

Prvé pohľadnice boli robené takým štýlom, že na prednej strane boli obrázky s miestom, vyčleneným na text. Celá zadná strana bola vyčlenená iba pre adresu prijímateľa a známku.

„Súčasný systém pohľadníc vznikol v rokoch 1907 až 1908, tesne pred prvou svetovou vojnou. V tomto systéme sa využívala celá predná strana pohľadnice na obraz. Samotné prvé pohľadnice vo všeobecnosti vznikli okolo rokov 1886 až 1887. Do Rakúsko-Uhorska sa prvá pohľadnica dostala až v 90. rokoch 19. storočia,“ vysvetlil súkromný zberateľ. Výstava potrvá do 31. októbra.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte