Jednou vetou

Výtvarný experimentátor Ašot Haas vystavuje v Bratislave aj svietiace diela

Výstava jedného z našich najpozoruhodnejších a najúspešnejších mladých autorov je už v plnom prúde

foto: Facebook

Výber z tvorby všestranného výtvarníka Ašota Haasa z ostatných štyroch rokov je v bratislavskej Savoy Gallery. Od stredy je výstava verejnosti voľne prístupná do 5. apríla. Podľa jej kurátorky Márie Horváthovej experimentátorská tvorba Haasa je vizitka 21. storočia.

Výtvarník patrí medzi najpozoruhodnejších a najúspešnejších mladých autorov u nás. Vychádza predovšetkým z geometrickej abstrakcie, vyhranených polôh op-artu, kinetického umenia a inklinuje k minimalistickým formám a striedmej až asketickej farebnosti len občas nahradenej eruptívnymi výbuchmi farieb alebo svetelných kaskád.

Spojením exaktného myslenia, imaginácie a kreativity s modernými a novátorskými technológiami a ušľachtilými materiálmi v dokonalom technickom prevedení vytvára dielami presvedčivú ilúziu virtuálneho sveta a nových, doteraz neznámych dimenzií.

Veľká idea dostala ešte väčšie rozmery

Vlaňajšia akrylová a sprejová maľba Explózia 01 má priemer dva metre. Svetelný objekt z optického skla a nerezu Slnečné hodiny je vysoký dva metre, o pol metra vyšší je svetelný objekt Koordinovaný meteorit. Aj ďalšie závesné diela a objekty sú veľkoplošné, okrem sieťotlačovej série obrazov Slnko s rozmermi 50 krát 50 centimetrov.

Pestrosť tvorby potvrdzuje aj séria reliéfnych malieb na plátne Simulačný pixel v priestore. Niektoré obrazy sú svietiace. Moskovský rodák Ašot Haas (1981) prišiel s rodičmi na Slovensko v roku 1989. V Bratislave po Strednej škole úžitkového výtvarníctva, odbor kameňosochárstvo (1996-2000) študoval na Vysokej škole výtvarných umení (2000-2007) v štyroch ateliéroch (Industrial dizajnu, Transport dizajnu, Sklo, Socha a objekt).

Od roku 2007 mal vyše 20 autorských výstav na Slovensku, v ČR, Nemecku, Holandsku a ešte viac kolektívnych aj vo Francúzsku, USA, Veľkej Británii, Taliansku na Kube a inde.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte