Jednou vetou

Využitie zdravotných mobilných aplikácií stúpa

Ilustračné foto

foto: TASR

Pacienti majú k dispozícii viac ako 260.000 mobilných aplikácií určených na sledovanie zdravotného stavu, pričom minimálne jednu používa približne 70 percent pacientskych skupín na celom svete. Vyplýva to zo štúdie spoločnosti Deloitte.

„Väčšina členov oslovených pacientskych skupín, ktorí odpovedali v rámci štúdie, používa aspoň jednu aplikáciu zameranú na zdravie. Takmer tretina z nich používa mobilnú aplikáciu pravidelne a štvrtina príležitostne,“ uviedla partnerka spoločnosti Ľubica Dumitrescu, zodpovedná za služby v oblasti zdravotníctva, farmaceutického a biotechnologického priemyslu.

Podľa štúdie približne 76 percent pacientskych skupín uviedlo, že pacienti majú vysokú alebo istú dôveru v aplikácie vyvinuté skupinami a 32 percent z nich v aplikácie vytvorené farmaceutickými spoločnosťami.

„Navyše 83 percent pacientskych skupín uviedlo, že ich členovia by boli ochotní alebo trochu ochotní zdieľať osobné údaje zo svojej aplikácie so svojím špecialistom alebo lekárom primárnej starostlivosti, kým len 30 percent by bolo ochotných zdieľať svoje údaje s farmaceutickou spoločnosťou,“ dodala Dumitrescu.

Zo štúdie tiež vyplýva rast počtu „pripojených“ pacientov. Vo Veľkej Británii používa zdravotné mobilné aplikácie 81 percent pacientskych skupín, v USA 77 a celosvetovo 44 percent. Zo skúmanej vzorky 190 pacientskych skupín má prístup k aplikáciám cez smartfón 65 percent. „Takmer 70 percent z nich využíva aspoň jednu aplikáciu na sledovanie zdravotného stavu, pričom viac ako polovica používa aplikácie pravidelne alebo príležitostne,“ uvádza štúdia.

Len nepatrné percento zo všetkých mobilných aplikácií zameraných na zdravie, ktoré boli celosvetovo uvedené na trh, pochádza od farmaceutických spoločností. Ich počet sa za posledné tri roky strojnásobil z 305 v roku 2013 na 988 v roku 2016.

Medziročný nárast stiahnutí týchto aplikácií sa však spomalil zo 197 percent v rokoch 2013 a 2014 na päť percent v rokoch 2015 a 2016.

Päť najpopulárnejších aplikácií pritom zabezpečilo až 51 percent stiahnutí v roku 2016. Podľa štúdie „na trhu pritom kraľujú aplikácie uvedené na trh 12 najväčšími farmaceutickými spoločnosťami“.

Môže vás zaujímať

Instagram cenzuroval Madonnu za šírenie dezinformácií