Jednou vetou

Vzdajte sa, ste v obkľúčení! Derrick by oslavoval…

Nemecký herec Horst Tappert

foto: pinterest

Od narodenia nemeckého herca Horsta Tapperta, nezabudnuteľného predstaviteľa policajného inšpektora Derricka z divácky úspešného rovnomenného seriálu, uplynie v sobotu 26. mája 95 rokov.

Legendárny detektívny seriál Derrick produkovala nemecká televízia ZDF v rokoch 1974-1998 a bol jedným z najpredávanejších nemeckých televíznych projektov. Vysielal sa vo vyše 100 krajinách, vrátane bývalého Československa a neskôr aj Slovenska a dostal sa až do Číny. Televízna stanica priniesla celkovo 281 jeho hodinových epizód. Na rozdiel od amerických kriminálok, plných sexu, krvi, prestreliek a divokých naháňačiek, kládli autori seriálu väčší dôraz na atmosféru a psychologický moment. Dejová línia a charakter postáv väčšmi vyhovovali vkusu nemeckého a európskeho diváka.

Silná dvojka s Harrym

Spoločne s nemeckým hercom Fritzom Wepperom, ktorý stvárnil Derrickovho kolegu Harryho, vytvorili nerozlučný tandem a stali sa kultovými osobnosťami kriminálnych seriálov. Vďaka Derrickovi sa Horst Tappert stal svojho času jediným nemeckým hercom, ktorého fankluby vznikli aj za hranicami Nemecka.

Fritz Wepper a Horst Tappert ako „Harry a Derrick“  foto: pinterest

Úloha inšpektora Derricka Tappertovi priniesla mnohé ocenenia, vrátane vysokého štátneho vyznamenania za zásluhy od vtedajšieho nemeckého prezidenta Romana Herzoga, nemeckú cenu Golden Bambi, taliansku Premio Regia – ekvivalentu Emmy Award či holandský Strieborný tulipán.

Najskôr knihovník

Horst Tappert rodák z nemeckého Elberfelde, dnešného Wuppertalu, sa narodil 26. mája 1923. Po skončení druhej svetovej vojny sa zamestnal ako knihovník v Divadle Altmark v nemeckom meste Stendal. Neskôr sa začal aj sám zaujímať o herectvo a v roku 1956 zakotvil na renomovanej divadelnej scéne Kammerspiele v Mníchove. Na jej divadelných doskách pôsobil jedenásť rokov. Po odchode z mníchovského divadla bol hercom na voľnej nohe a venoval sa nielen divadlu, ale aj filmu, rozhlasu a televízii.

Pripomeňte si legendárnu zvučku detektívneho seriálu DERRICK

Na striebornom plátne debutoval na sklonku 50. rokov minulého storočia. V polovici 60. rokov sa presadil aj v televíznych produkciách, z ktorých najpamätnejšou zostane určite práve seriál Derrick. Svoj posledný televízny film Herz ohne Krone (Srdce bez koruny) nakrúcal Tappert v roku 2002 v Rumunsku. Bol to príbeh o múdrosti a tolerancii, v ktorom predstaviteľ Derricka stvárnil transylvánskeho kráľa.

Temná minulosť?

Pred smrťou žil Horst Tappert už dlhší čas so svojou treťou manželkou viac-menej v ústraní. Zomrel 13. decembra 2008 v nemocnici v Mníchove vo veku 85 rokov. V apríli v roku 2013 nemecké médiá priniesli informáciu, že zosnulý herec Horst Tappert, alias inšpektor Derrick slúžil počas druhej svetovej vojny v obávanej nacistickej jednotke SS, čo naštrbilo jeho dovtedajšiu povesť obľúbeného herca.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte