Jednou vetou

Vzrastajúca vlna extrémizmu námetom pre umelcov?

Reakciou na vzrastajúcu vlnu násilného extrémizmu a nepriaznivých nálad na Slovensku je projekt Super pocit umelkyne a filmárky Anabely Žigovej. Jeho súčasťou je výstava diel z pravého zlata, ktorú dnes otvoria vo výstavnej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave.

„Naša spoločnosť sa radikalizuje, šokovalo ma, že je možné, aby sa v demokratickej spoločnosti citoval fašizmus do takej miery a tak výborne komunikačne prepracovaným spôsobom, že uniká zákonu, že prišlo k násiliu, extrémistické skupiny ohrozujú aktivistov,“ uviedla na tlačovej konferencii k výberu témy autorka projektu, ktorý vznikal zhruba dva roky.

Žigová priznala, že projekt nedáva odpoveď na to, ako situáciu riešiť, „ale subjektívnym spôsobom sebe vlastným, umeleckým prístupom odťažito reaguje na to negatívne, extrémistické, násilné inšpiráciou k nenásiliu a k dobru.“

Projekt sa skladá z výstavy autorských diel, ktoré vznikli v Prahe, kde momentálne Žigová tvorí, ale tiež snahy o vytvorenie verejnej diskusie. Diela sú inštalované v sériách tak, ako vznikali. „Každá zlatá séria vychádza z charakteru materiálu, ktorý som si zvolila iracionálne. Je to pravé 24-karátové zlato a pokladá sa v plátkoch,“ uviedla umelkyňa k procesu tvorby.

Nemusíme mať bezpečnostné informácie na to, aby sme vedeli, čo je dobré a zlé…

Inštalácia diel je podľa nej len nástrel – demo toho, čo chce rozvíjať v ďalších projektoch: „Budeme s tým pokračovať na budúci rok v Nitre.“

Žigová nevedela presne vysvetliť, čo ju inšpirovalo práve k práci so zlatom. „Bola by som rada, aby sme si všetci položili otázku, čo je pre nás super pocit. Pre mňa je to v tomto momente 24-karátové zlato a ešte viac sa mi páči 13-karátové, ktoré vyzerá strieborne, má zvláštny lesk a má v sebe niečo veľmi seduktívne,“ poznamenala autorka.

Do projektu sa zapojil 17-ročný študent Ján Vojtaššák zo Spišskej Belej, ktorý sa stretol s extrémizmom vo svojom rodnom meste a upozornil naň. Súčasťou projektu je aj herec Robert Roth.

„Veľmi rád by som zažil super pocit a mám dôvodné obavy, že sa to nemusí stať, pretože okolie, v ktorom sa pohybujem, krajina, v ktorej žijem, istým spôsobom hnedne. A hnedá pre mňa pozitívna nie je a super pocit nevyvoláva,“ reagoval Roth na otázku, prečo sa do projektu zapojil.

Na dnešnej vernisáži Super pocit slávnostne otvorí herečka Emília Vášáryová. Výstava potrvá do 7. septembra.

Môže vás zaujímať

Vraždy v Bastii najsledovanejším programom vo večernom programe televízií