Jednou vetou

Wes Studi sa ako prvý Indián stane držiteľom čestného Oscara

Americký herec Wes Studi

foto: TASR/AP

Americký herec Wes Studi dostane v októbri ako prvý občan USA indiánskeho pôvodu čestného Oscara za celoživotné dielo. Podľa stanice BBC komplikovaný vzťah Hollywoodu s pôvodnými indiánskymi obyvateľmi sa datuje do najskorších filmov o divokom západe.

Studi (71), ktorý je členom domorodého kmeňa Cherokee, absolvoval poľnohospodársku školu pre pôvodných obyvateľov Ameriky Chilocco Indian School v štáte Oklahoma, bojoval vo vietnamskej vojne a na ceste k úspechu musel prekonať mnohé veľké prekážky.

Oscar pre Wesa Studiho je ďalším znakom vzostupu indiánskeho obyvateľstva po tom, ako vlani kandidovalo na verejný úrad rekordné množstvo osôb tohto etnického pôvodu.

Prvé letné novinky prichádzajú do Cinema City! Osem filmov, ktoré musíte vidieť

Studi účinkoval vo filmoch Tanec s vlkmi (1990), Posledný Mohykán (1992), Geronimo: Americká legenda (1993), Neľútostný súboj (1995) či Avatar (2009). Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) ho ocenila „za stvárnenie silných charakterov pôvodných Američanov s dojemnosťou a autenticitou“.

AMPAS zároveň vyzdvihla jeho záujem o politiku pôvodných obyvateľov USA a aktivizmus. Akadémia spolu s ním ocení 27. októbra čestnými Oscarmi amerického režiséra Davida Lyncha, taliansku režisérku Linu Wertmüllerovú a americkú herečku Geenu Davisovú

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte