Jednou vetou

Yoko Ono si prišla pozrieť vlastnú výstavu, múzeum dočasne zatvorili

Yoko Ono

foto: TASR/AP

Japonsko-americká umelkyňa Yoko Ono v stredu prekvapila návštevou svojej vlastnej výstavy vo východonemeckom meste Lipsko.

Hovorkyňa múzea uviedla, že 86-ročná umelkyňa, ktorej tretím manželom bol John Lennon z legendárnej britskej skupiny Beatles, strávila 90 minút prehliadkou svojej výstavy s názvom „Yoko Ono: Mier je sila“. Vystavených je tam 70 jej umeleckých diel a sérií z rôznorodých materiálov.

Video: Yoko Ono zverejnila novú verziu Lennonovej skladby Imagine

Ústrednou témou výstavy je „rovnováha síl medzi vojnou a mierom“, ako uviedlo Múzeum výtvarného umenia v Lipsku.

Múzeum dočasne zatvorili, aby si Yoko Ono mohla nerušene výstavu prehliadnuť, vysvetlila hovorkyňa. Dodala, že ľuďom, ktorí už boli v tom čase v budove, umožnili zostať.

Umelkyňa sa nemohla začiatkom apríla zúčastniť na otvorení výstavy, pretože mala zdravotné ťažkosti, citovala tlačová agentúra DPA hovorkyňu.

„Yoko Ono je jedným z najvplyvnejších, aj keď kontroverzných umelcov našej epochy. Je priekopníčkou konceptuálneho umenia a zaraďujú ju aj medzi najpoprednejších priekopníkov amerického hnutia fluxus,“ uvádza sa na webovej stránke múzea.

Odcudzené denníky J. Lennona vrátili Yoko Ono, informovala polícia v Berlíne

Ide o najväčšiu výstavu Yoko Ono v Nemecku od jej retrospektívy v sieni Schirn Kunsthalle v centre Frankfurtu nad Mohanom pred piatimi rokmi a bude trvať do 7. júla.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte