Jednou vetou

Za Lagerfeldom smútia Donatella Versace, Claudia Schiffer aj starostka Paríža

Módny návrhár Karl Lagerfeld

Foto: Twiiter

Luxusný taliansky módny dom Fendi vyhlásil, že ho "nesmierne zasiahla" smrť jeho dlhoročného kreatívneho riaditeľa Karla Lagerfelda, ktorý sa pridal k módnemu domu v roku 1965 ako "priekopnícky, mladý nemecký návrhár".

Z chudoby až na úplný vrchol. Taký je príbeh módnej ikony 20.storočia

Svetoznámy módny návrhár Lagerfeld, rodák z nemeckého Hamburgu, ktorý v mladosti odišiel do Paríža, zomrel vo veku 85 rokov v utorok ráno v súkromnej Americkej nemocnici v Paríži, kde ho hospitalizovali v pondelok. Preslávil sa ako nezávislý tvorca, ktorý spolupracoval s mnohými módnymi značkami vrátane Chloé či Chanel.

Po dlhej chorobe zomrel svetoznámy módny návrhár Karl Lagerfeld

Lagerfeld pracoval tvrdo až do svojej smrti, dokonca dával svojmu tímu pokyny na prehliadku kolekcie dámskeho oblečenia značky Fendi pre sezónu jeseň/zima 2019, ktorá sa bude konať počas milánskeho týždňa módy vo štvrtok 21. februára, napísala tlačová agentúra AP.

Bol legendou ako muž aj ako tvorivá sila

Dom Fendi, ktorý začal v roku 1925 najprv fungovať ako obchod s kožuchmi, ocenil Lagerfelda ako revolucionára, ktorý „vystihol podstatu kožušiny“. Lagerfeld „previedol dom Fendi piatimi desaťročiami s rýdzou, neotrasiteľnou inovatívnosťou; vdychoval život výtvorom, ktoré prekračovali hranice módy“. Lagerfeld počas pôsobenia vo Fendi pomohol spopularizovať myšlienku, že kožušinové kabáty nie sú len na formálne príležitosti, a rozšíril ich aj na konfekciu. Ochrancovia zvierat ho za to kritizovali.

Na nákup módy online sme minulý rok minuli takmer 190 mil. eur

Anglická herečka Keira Knightleyová, jedna z tvárí zastupujúcich legendárnu značku Chanel, uviedla, že „ju neuveriteľne zarmútila správa o Karlovi (Lagerfeldovi)“. „Je to obrovská strata. Bol legendou ako muž aj ako tvorivá sila. Bude nám bolestne chýbať,“ dodala herečka známa napríklad z filmov Piráti z Karibiku.

Lagerfeldova niekdajšia múza Claudia Schifferová vyhlásila, že nemecký návrhár je vo svete módy to isté, čo Andy Warhol v umení. Schifferová, ktorá bola v 90. rokoch 20. storočia jednou z najslávnejších topmodeliek, žialila v utorok nad smrťou Lagerfelda. Označila ho za „nenahraditeľného“ a zázračnú bytosť. Dodala: „Premenil ma z plachého nemeckého dievčaťa na topmodelku. Učil ma o móde, štýle a ako prežiť v módnom priemysle. Budem mu naveky vďačná.“

Vždy sme sa od teba učili

Vydavateľka amerického módneho časopisu Vogue Anna Wintourová uviedla, že smrťou Lagerfelda prišiel svet o „giganta medzi mužmi“. „Karl bol oveľa viac než len náš najväčší a najplodnejší návrhár. Jeho tvorivý talent bol dychberúci a byť jeho priateľkou bol pre mňa výnimočný dar. Bol brilantný, šibalský, zábavný, bezhranične veľkorysý a bol do hĺbky duše dobrý,“ uviedla novinárka a editorka Vogue.

Vlastník módnej značky Gucci zaznamenal za rok 2018 vyše zdvojnásobenie zisku

Talianska módna návrhárka Donatella Versaceová sa Lagerfeldovi poďakovala za to, ako ovplyvnil jej prácu a prácu jej zosnulého brata Gianniho Versaceho. „Karl, tvoj talent sa dotkol životov toľkých ľudí, predovšetkým Gianniho a môjho. My tu nikdy nezabudneme na tvoj neuveriteľný talent a nekonečnú inšpiráciu. Vždy sme od teba učili,“ dodala.

Bývalá topmodelka a niekdajšia prvá dáma Francúzska Carla Bruniová sa na Instagrame takisto Lagerfeldovi poďakovala za „jas, krásu a ľahkosť“, ktorú vniesol do „tohto ťažkého sveta“. V odkaze pri spoločnej fotografii napísala: „Budeš chýbať celému svetu i mne.“ Bruniová udržiavala vzťah s Lagerfeldom aj po tom, ako prestala robiť modeling a začala úspešnú spevácku kariéru. Teraz je vydatá za francúzskeho exprezidenta Nicolasa Sarkozyho.

On bol Paríž

Návrhárka a niekdajšia členka britskej dievčenskej skupiny Spice Girls Victoria Beckhamová na Twitteri uviedla, že „je neuveriteľne smutná“ zo smrti Karla Lagerfelda. Na Twitteri zverejnila symbol zlomeného srdca a text: „Karl bol génius a vždy bol ku mne milý, veľkodušný – osobne aj profesionálne. RIP.“

FOTO: Luxusné módne kúsky na jar a leto. To musíte vidieť

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier takisto žialil nad smrťou Lagerfelda. V utorok po stretnutí s francúzskym kolegom v Berlíne vyhlásil, že sa spoločne dozvedeli túto smutnú správu. A poukázal na to, že Lagerfeld bol celebritou v Nemecku aj vo Francúzsku.

Starostka Paríža Anne Hidalgová vyjadrila zármutok nad smrťou návrhára a označila ho za „génia, ktorého umenie udávalo farbu a tvar láske“. „Bol to veľký umelec a priateľ so vzácnym citom, ktorého celý život sprevádzali ženy, slobodné a silné,“ napísala starostka na Twitteri. „On bol Paríž,“ dodala. Spomenula jeho láskavosť a šľachetnosť a vyhlásila sa za priateľku zamestnancov módneho domu Chanel, pre ktorý pracoval.

FOTO: Luxusné módne kúsky na jar a leto. To musíte vidieť

Môže vás zaujímať

FOTO: Fotka pre fanynku? Superstárista Cmorík nemal na tomto mieste žiaden problém